Papież przyjął prezydenta Izraela

Papież Franciszek przyjął w czwartek na audiencji prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Watykan poinformował, że tematem rozmów było dążenie do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami oraz szukanie rozwiązań przy poszanowaniu aspiracji obu tych narodów.

Była to pierwsza watykańska wizyta prezydenta Izraela, wybranego na urząd w czerwcu zeszłego roku. Przed spotkaniem Riwlin nazwał papieża "prawdziwym przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego".

W komunikacie wydanym po rozmowie szefa państwa z papieżem oraz jego najbliższymi współpracownikami z Sekretariatu Stanu watykańskie biuro prasowe podało, że wskazano na pilną potrzebę "krzewienia klimatu zaufania między Izraelczykami i Palestyńczykami oraz wznowienia bezpośrednich negocjacji w celu osiągnięcia porozumienia szanującego uzasadnione aspiracje dwóch narodów".

Dziennikarze relacjonujący spotkanie w papieskiej bibliotece poinformowali, że Franciszek podarował prezydentowi Izraela nowy medal, zastępujący - jak odnotowano - te wręczane dotychczas szefom państw i rządów. Przedstawia on pękniętą skałę, z której wyrasta gałązka oliwna. Na medalu widnieje napis: "Szukaj tego, co łączy, przezwyciężaj to, co dzieli".

Przekazując podarunek, papież powiedział: "To jest rada". "Gdy są podziały, wyzwaniem jest jedność" - dodał.

Przyjacielskie więzy łączyły papieża z poprzednim prezydentem Izraela Szimonem Peresem. Tuż przed zakończeniem swej kadencji uczestniczył on w zeszłym roku w Watykanie razem z przywódcą Palestyńczyków Mahmudem Abbasem w modłach o pokój na Bliskim Wschodzie, zwołanych z inicjatywy Franciszka.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  03.09.2015 16:57
  By lepiej rozumieć złożoność relacji Papieża i Watykanu z Izraelem i ze światem żydowskim w ogóle:

  http://prawy.pl/z-zagranicy2/10452-zydowski-sad-chce-sadzic-papieza-franciszka-za-uznanie-niepodleglosci-palestyny

  Jak widać możliwości "szukania rozwiązań" przez władze Izraela (w tym i prezydenta Riwlina) mają różne wewnętrzne "uwarunkowania".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.