Poroszenko: Chrzest Rusi to europejski wybór Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział we wtorek, w 1000. rocznicę śmierci księcia Włodzimierza Wielkiego, że chrzest Rusi Kijowskiej można utożsamić z europejskim wyborem narodu ukraińskiego.

"Nasze państwo od przyjęcia chrześcijaństwa stało się pełnoprawnym członkiem całej chrześcijańskiej Europy, a nie tylko jej wschodniej części" - oświadczył Poroszenko na uroczystościach rocznicowych.

Według niego Ukraińcy wywalczyli sobie prawo do własnej tożsamości, niepodległości i europejskiego wyboru. "Dziś znowu wracamy do Europy, jak do własnego domu. Walka z rosyjską agresją to bitwa o Ukrainę i równocześnie to wojna na wschodzie kontynentu o samą Europę, jej fundamentalne wartości, o wolność i demokrację" - podkreślił prezydent.

Wielki książę kijowski Włodzimierz jest świętym Kościoła prawosławnego i Kościoła katolickiego. Przyjął chrzest na Krymie w roku 988.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław_Miłosz
  29.07.2015 11:21

  Czy jak mówi prezydent Poroszenko "chrzest Rusi Kijowskiej można utożsamić z europejskim wyborem narodu ukraińskiego"?

   

  Bez wątpienia tak. Jak pisze Z. Skrok (za Nestorem?) Wodzimierz Rurykowicz, z czasem nazwany Wielkim:

  "Rozważając, którą światową religię przyjąć po porzuceniu pogaństwa, badał na serio możliwości islamu. Gdy poznał jednak stawiane przez proroka warunki w zakresie spożywania napojów wyskokowych, stanowczo się zniechęcił. “Na Rusi picie to wesele, nie możemy bez niego żyć”, oświadczył. W te sposób waresko-słowiańska Ruś stała się prawosławna."

  Prawosławna, a więc weszła w krąg kultury greckiej, łacińskiej, europejskiej.

  Nie wiadomo tylko, co Włodzimierz miał na myśli pod nazwą Ruś, czy wareską (szwedzkich wikingów) dynastię, czy już całą podporządkowaną Waregom krainę. Ale czy to ważne? Ważne, że Ruś weszła do Europy.

   

  17
 • Triest
  29.07.2015 12:10
  Jak łatwo politycy, którzy na co dzień nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem, przyklejają się do Kościoła (w tym wypadku Cerkwi) dla osiągnięcia swoich celów politycznych.
 • Jan
  29.07.2015 21:57
  Zawsze wierzyłem, że Chrystus przyszedł do całego świata i zbawił wszystkich ludzi, a nie tylko Europę i Europejczyków. Chrzest Rusi miał miejsce w czasie, kiedy nie było jeszcze nieszczęsnej walki o prymat między zachodnim i wschodnim chrześcijaństwem. I dziś Europa, a tym bardziej polityczna Unia Europejska nie mają żadnego monopolu ani na katolicyzm, ani tym bardziej na całe chrześcijaństwo.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.