Dziewiętnastowieczne odrodzenie literatury, tzw. nahda, było punktem przełomowym we współczesnej literaturze arabskiej. Powstanie drukarń i wydawnictw, zakładanie szkół, bibliotek i uniwersytetów oraz liczne przekłady na język arabski z innych języków wpłynęło na ożywienie arabskiej literatury.
Pierwszy okres, tzw. klasycznej literatury arabskiej, obejmował kilka etapów, które pokrywają się z rozwojem politycznym islamskiego imperium.
Najwięksi artyści czerpali z Pisma Świętego natchnienie. Ich sztuka przybliża biblijny świat, ukazuje bogactwo historii człowieka i Boga. Ten świat pobudza do myślenia, zaprasza do wiary.
Nie da się namalować Trójcy Świętej. Ale można namalować Jej ikonę. Kto wpatruje się z wiarą w dzieło Rublowa, ten zasiada do stołu z Bogiem: Ojcem, Synem i Duchem Świętym.
Jednym najciekawszych projektów, prezentowanych na tegorocznym biennale w Monachium, była opera inspirowana kulturą i wierzeniami Indian z plemienia Janomamów.
Amerykańscy archeolodzy z Uniwersytetu Stanu Kolorado odkryli w Meksyku prekolumbijskie miasto indiańskiej kultury Purepecha i sporządzili jego plan - informuje serwis internetowy Los Angeles Times.
Kamienne bloki ołtarza z czasów rzymskich sprzed ponad 1800 lat odnaleziono w południowej Szkocji - informuje serwis internetowy BBC News.
Archeolodzy są przekonani, że odkryte w Anglii ruiny sprzed około 2000 lat mogą być pozostałościami rzymskiej świątyni - informuje serwis internetowy BBC News.
Ta XIX-wieczna epopeja stanowi źródło poznania fińskiej kultury, skandynawskiej mitologii i obrzędowej tradycji bogatej w rytualne wzorce mowy magicznej oraz pieśni, a także porywające opisy krajobrazów dalekiej północy z jej pięknem i grozą.
Ikony ukazują wiernym świat pozaziemski, stając się oknem, przez które do duszy ludzkiej przedostaje się światło Boskie.