Dzik był dla Celtów zwierzęciem świętym. Żył przecież w lesie, a ten stanowił dla nich sferę sacrum - miejsce, w którym śmiertelnicy mieli szansę spotkać się z nadprzyrodzonym, pochodzącym z zaświatów. Zresztą dziki miały mieć zdolność przemieszczania się między światem ludzkim i boskim.
Dramatyczny krzyk, zaskoczenie, mistrzowsko splecione ze sobą życie i śmierć - wszystko to widzimy na jednym z najbardziej znanych dzieł Caravaggia.
Ów mityczny stwór jest jednym z atrybutów starotestamentowego proroka Jeremiasza.
Smoki, zaklęci piraci, anioły, diabły morskie, czarodziejskie wróbelki – to tylko niektórzy bohaterowie zebranych przez Royalla Tylera „Baśni japońskich”.
Nowość DVD. Jean-Jacques Annaud – reżyser m.in. takich filmów, jak “Imię róży”, “Siedem lat w Tybecie”, czy „Wróg u bram” – powrócił właśnie na nasze ekrany z nową produkcją.
Czy baśnie w zawoalowany sposób mogą opowiadać np. o wypieraniu pogaństwa przez chrześcijaństwo?
Duch Święty działa wszędzie. Nie ogranicza swego działania do chrześcijaństwa.
Gdy leciwi Aborygeni „malują swój Sen”, powstaje osobliwa mapa ich regionu, na której zaznacza się drogę i bohaterskie czyny ich przodków totemicznych z „okresu stworzenia”. Mapa ta jest jednak także swoistym modelem współczesnego życia.
„Daas” to kostiumowy film o Jakubie Franku - XVIII-wiecznym, samozwańczym mesjaszu, który w swoich wizjach Polskę widział jako żydowską Ziemię Obiecaną.
Nareszcie! Barwnie napisana powieść historyczno-przygodowa o czasach biblijnych, w której autor doskonale żongluje rozmaitymi estetykami i gatunkami, sięgając m.in. po baśń, horror, czy gotycką literaturę grozy.