Razem na rzecz wolności religijnej

Ostatnie pięć dekad historii pokazało postęp w relacjach między amerykańskimi katolikami i Żydami, którzy potrafili połączyć siły by promować wolność religijną, bronić imigrantów, stawić czoło zagrożeniu ze strony fanatyków i popierać cywilizowane zachowania w polityce i społeczeństwie.

Takie było przesłanie wystąpienia arcybiskupa Timothy M. Dolana do 250 żydowskich przywódców zgromadzonych na dorocznym spotkaniu Ligi Przeciwko Zniesławieniu.

Na spotkaniu omawiano drogi jakimi doszło do zacieśnienia współpracy i położenia kresu uprzedzeniom. Jakkolwiek padły zarzuty ze strony niektórych rabinów iż z badań Ligi wynika, iż u hiszpańskojęzycznych Amerykanów urodzonych poza terenem Stanów dwukrotnie częściej zdarzają się antysemickie poglądy niż u osób urodzonych w Stanach.

Arcybiskup Dolan tłumaczył to faktem, że hiszpańskojęzyczni imigranci nie zostali w takim samym stopniu jak katolicy amerykańscy uformowani w żydowsko-katolickim dialogu. Problemem - według arcybiskupa - jest też fakt, iż tylko 4% hiszpańskojęzycznych katolików uczęszcza do katolickich szkół, gdzie uczeni byliby poszanowania dla judaizmu.

***

  Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.