W Mekce bez poważnych incydentów

Doroczna pielgrzymka muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, w której wzięło udział ok. 2,9 mln wiernych, zakończyła się w środę bez poważnych incydentów - poinformowały saudyjskie władze.

W tym roku przebieg wydarzenia nadzorowało blisko 100 tys. członków służb bezpieczeństwa. Ministerstwo religii wysyłało pielgrzymom dziennie 3,25 mln sms-ów ze wskazówkami od służb.

Ministerstwo nie zarejestrowało także żadnych przypadków epidemii ani niebezpiecznych chorób. Nad zdrowiem pielgrzymów czuwało ok. 20 tys. lekarzy i sanitariuszy. Ponad 360 tys. wiernych zostało profilaktycznie zbadanych pod kątem ewentualnego zapalenia opon mózgowych. Dalsze 530 tys. osób zaszczepiono na polio, a 200 tys. na żółtą febrę.

W przeszłości dochodziło podczas pielgrzymek do masowej paniki. Najbardziej niebezpieczną częścią hadżdżu jest Święto Ofiar, którego stałym elementem jest rytuał kamienowania szatana w dolinie Mina. W 2006 roku w dniu tego święta doszło do wybuchu zbiorowej paniki, wskutek której zginęły stratowane przez tłum 362 osoby.

Hadżdż jest jednym z pięciu filarów islamu - obok wyznania wiary, modlitwy 5 razy dziennie, jałmużny i postu w ramadanie. Koran nakazuje każdemu muzułmaninowi - którzy stanowią obecnie 1/4 ludności świata - przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki, gdzie ok. 570 roku urodził się najważniejszy prorok islamu Mahomet.(PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.