Arabia Saudyjska: 500 batów za bluźnierstwo

Sąd w Arabii Saudyjskiej skazał na 500 batów i rok więzienia muzułmanina z Australii za bluźnierstwo przeciw islamowi, jakiego dopuścił się na pielgrzymce w tym kraju.

45-letni Mansor Almaribe z australijskiej prowincji Wiktoria został zatrzymany w listopadzie w świętym dla muzułmanów mieście Medyna, jednym z miejsc odwiedzanych podczas hadżdżu, pielgrzymki obowiązkowej dla wszystkich wyznawców islamu.

Jak podali krewni skazanego, saudyjskie władze oskarżyły Australijczyka o obrażenie towarzyszy proroka Mahometa (pierwszych wyznawców z jego najbliższego otoczenia), co stanowi pogwałcenie surowego prawa panującego w Arabii Saudyjskiej.

Początkowo Almaribe został skazany na 500 batów i dwa lata więzienia; później sąd złagodził wyrok. Ambasador Australii zwrócił się do władz saudyjskich z prośbą o ułaskawienie mężczyzny.

Syn zatrzymanego wyraził obawę, że orzeczona kara jest zbyt surowa. "500 batów wymierzonych w sytuacji, gdy mój ojciec ma problemy z plecami - myślę, że nie wytrzymałby nawet 50" - powiedział.

W Arabii Saudyjskiej praktykowana jest rygorystyczna wykładnia prawa islamskiego. Egzekwowaniem prawa zajmuje się policja religijna.

«« | « | 1 | » | »»
 • Fryderyk
  07.12.2011 10:17
  Niech mi jeszcze ktoś powie, że islam to religia. Jest to system polityczny umożliwiający elitom i wybranym grupom społecznym sprawowanie władzy i nic więcej. Dziwię się niektórym moim rodakom, że wybierają kraje muzułmańskie jako cel swoich wczasów. Mnie by do głowy nie przyszło, żeby tam pojechać, z góry zakładam, że mi się tam nie podoba.
 • Islam to nie religia
  07.12.2011 11:04
  Dołączam się do wypowiedzi Fryderyka
 • mkg
  07.12.2011 12:16
  Po atakach na WTC islamiści przekonywali że islam to religia miłości. A więc dostał 500 batów z miłością :D
 • Hydrus
  08.12.2011 19:43
  I bardzo dobrze. Może go wyleczą z bólu pleców. A i u nas niejednemu "artyście" by się to przydało.........
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.