Sąd w Arabii Saudyjskiej uchylił karę śmierci dla emerytowanego nauczyciela Muhammada al-Ghamdiego, który krytykował rząd w internecie - poinformował w czwartek agencję AFP jego brat.
"Sąd apelacyjny uchylił w tym tygodniu wyrok na mojego brata Mohammeda" - oznajmił Said al-Ghamdi, islamski erudyta i krytyk saudyjskiego rządu mieszkający w Wielkiej Brytanii.
"Poinformował o tym swoją rodzinę (w Arabii Saudyjskiej), a ona nas. Nie został ponownie skazany. Nie wiemy, czy będzie ponownie sądzony, czy też nie" - dodał.
Emerytowanego nauczyciela skazano na śmierć w lipcu zeszłego roku z powodu pięciu tweetów krytykujących rząd Arabii Saudyjskiej za korupcję i łamanie praw człowieka. Według Human Rights Watch (HRW) wyrok zapadł na mocy "ustawy antyterrorystycznej" za "opisywanie króla lub następcy trony w sposób zagrażający religii lub sprawiedliwości". Mężczyźnie postawiono też zarzuty "wspierania ideologii terrorystycznej", "komunikowania się z organizacją terrorystyczną", a także publikowania fałszywych informacji "z zamiarem dopuszczenia się terrorystycznej zbrodni".
W 2022 roku, według mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii organizacji humanitarnej ALQST, w Arabii Saudyjskiej wykonano 148 egzekucji, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.
Arabia Saudyjska, w której egzekucje wykonuje się głównie przez ścięcie głowy, czasami publicznie, nie ma kodeksu, który określałby zasady dotyczące wyroków, ani systemu precedensów, przez co kary nie są przewidywalne i zależą w dużej mierze od sędziego.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…