Przypominają żydowskie święta

Cykl spotkań "W kręgu kalendarza świąt żydowskich" organizuje w Kielcach Stowarzyszeniem Historii i Kultury Żydów Polskich. W piątek kielczanie będą mogli dowiedzieć się, czym jest Chanuka.

W Muzeum Historii Kielc, które jest współorganizatorem imprezy, odbędzie się inscenizacja oparta na fragmentach spektaklu Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" "Osiem świateł Chanuki". Aktorzy zaśpiewają psalmy z Księgi Psalmów w tłumaczeniu Leopolda Staffa, do których muzykę napisał Piotr Salaber.

Po spektaklu organizatorzy zapraszają do zabawy w tradycyjną chanukową grę dziecięcą - drejdl. Jest to rodzaj bączka, na którym są namalowane cztery hebrajskie litery. Od tych liter zależy wygrana lub przegrana. W muzealnej grze walutą będą czekoladowe pieniążki. Dzieci będą też malowały hebrajskie litery na bączkach oraz nauczą się piosenki o drejdlu.

Wieczorem w Antykwariacie Naukowym im. Andrzeja Metzgera odbędzie się spotkanie "towarzysko-pouczające" przy świecach o święcie Chanuka. Jego uczestnicy będą mieli okazję posłuchać o tradycji tego święta, a także skosztować pączków i latkies, czyli placków ziemniaczanych. To kolejna impreza organizowana przez Stowarzyszenie Historii i Kultury Żydów Polskich. Były już spotkania na temat święta Purim i Sukot, a także wieczór poświęcony awangardowej literaturze jidisz, która przed wojną powstawała w Warszawie. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta.

Prezes Stowarzyszenia Historii i Kultury Żydów Polskich Katarzyna Rusinow zapowiedziała w rozmowie z PAP, że planowane są kolejne spotkania, m.in. wieczór poświęcony szabasowi. Liczy ona na to, że dzięki tym inicjatywom powstanie w Kielcach grupa osób zainteresowanych wspólną historią Polaków i Żydów.

Rusinow powiedziała, że celem stowarzyszenia jest przywracanie pamięci o wspólnej, kilkusetletniej historii polsko-żydowskiej do 1939 roku; o tradycjach, osiągnięciach, o wpływach jednej kultury na drugą. Według niej jest wiele instytucji, które dbają o pamięć o Holocauście; np. w Kielcach na tym polu działa Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, które walczy z ksenofobią i nietolerancją, upamiętnia rocznice likwidacji getta i pogromu kieleckiego. Zdaniem rozmówczyni PAP, pamiętając o wspólnej historii sprzed Zagłady, która mentalnie przekreśliła kilkusetletni dorobek, możemy okazać szacunek ofiarom Holokaustu.                           Chanuka jest żydowskim Świętem Świateł, nazywanym także Świętem Poświęcenia. Jest świętem ruchomym, w tym roku przypada na 21-28 grudnia. Chanuka to czas rodzinnych i przyjacielskich spotkań oraz wspólnej radości. Podczas święta codziennie, począwszy od pierwszego dnia, zapala się jedną świecę w specjalnym kandelabrze - lampie chanukowej zwanej chanukiją. Każdego wieczoru dodaje się kolejną świecę. Ósmego, czyli ostatniego wieczoru święta, świecą wszystkie świece w postawionym w oknie świeczniku.

Światło chanukowe przypomina czasy powstania Machabeuszów przeciwko Grekom, kiedy to pozbywano się ze Świątyni Jerozolimskiej śladów kultów hellenistycznych. Tradycja głosi, że znaleziono wówczas tylko jeden dzban oliwy dla ponownego rozpalenia lampy wiecznego światła. Mimo, że był to niewielki zapas, lampa w cudowny sposób świeciła osiem dni.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg