"Zdejmij kolego ten turban"

Za tydzień - 21 grudnia - warszawski sąd wyda wyrok w precedensowej sprawie, którą Straży Granicznej wytoczył praktykujący sikh. Chodzi o nakaz zdjęcia do kontroli turbanu - co sikhowie uważają za zniewagę. W środę sąd zakończył trwający rok proces cywilny.

"Zdjęcie turbanu to bardzo poniżające doświadczenie, jest to jak zniewaga munduru dla żołnierza, dzięki kontaktom z innymi sikhami wiem, że byli oni poddawani podobnemu nękaniu i poniżającemu traktowaniu" - mówił przed sądem powód Shaminder Puri, obywatel Wlk. Brytanii pochodzenia hinduskiego.

Puri dodał, że w sprawie odpowiedniego traktowania siebie i współwyznawców podczas kontroli lotniskowych wielokrotnie interweniował m.in. u dowództwa Straży Granicznej, lecz jego działania tylko pogorszyły sytuację. "Uważam, że zostałem wybrany jako cel przez szereg funkcjonariuszy SG" - zaznaczył.

W latach 2009-2011 podczas kilku kontroli bezpieczeństwa na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina Puri był poproszony o zdjęcie turbanu - choć żaden alarm nie odezwał się, gdy mijał bramkę. Sikh tłumaczył strażnikom, że nie pozwalają na to względy religijne, a wyznawcy sikhizmu uznają to za publiczną zniewagę. Funkcjonariusze SG domagali się jednak zdjęcia turbanu przez sikha w wydzielonym pomieszczeniu. "Zdejmij kolego ten turban, bo nie polecisz" - miał usłyszeć od jednego z funkcjonariuszy. Ponadto w jednym przypadku Puri został ukarany mandatem 500 zł, a dwukrotnie nie został wpuszczony na pokład samolotu.

W związku z tymi zajściami w zeszłym roku Puri pozwał Straż Graniczną. Domaga się przeprosin w mediach, wpłaty 30 tys. zł na cel społeczny oraz zaniechania przez SG podczas kontroli w przyszłości działań, które godzą w jego dobra osobiste.

Reprezentująca Straż Graniczną Prokuratoria Generalna chce oddalenia powództwa i replikuje, że "żądanie pozwu jest niejasne". "Już teraz kontrola taka odbywa się z poszanowaniem wyznania pasażera, bo nie jest dokonywana publicznie, tylko w wydzielonym pomieszczeniu" - wskazują przedstawiciele Prokuratorii.

Nie zgadza się z tym Puri. "To było małe klaustrofobiczne pomieszczenie, półtora na dwa metry, i przebywałem w nim z dwoma uzbrojonymi funkcjonariuszami, którzy kazali mi zdjąć turban" - mówił. Zaznaczył też, że kontrolę można przeprowadzić przy pomocy ręcznego detektora lub specjalnych bramek do wykrywania materiałów wybuchowych, które - jak podkreślił - lotnisko Okęcie posiada.

Oprócz procesu cywilnego w sądzie okręgowym przed Sądem Rejonowym dla m.st. Warszawy jest badane odwołanie sikha od nałożonego mandatu. Sąd ten skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o legalność przepisów Prawa lotniczego, będących podstawą kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. Na razie jeszcze nie został wyznaczony termin rozprawy przed TK.

Puri, ekspert wielu międzynarodowych organizacji, który studiował w Polsce i dobrze zna język polski, nagłośnił sprawę, bo - jak wcześniej mówił - "coś takiego nie spotkało go na żadnym lotnisku na świecie". Poza SG interweniował m.in. u ambasadora RP w Indiach - praktyka jednak nie zmieniła się. Sikh podkreślał, że w Wlk. Brytanii zdjęcie turbanu jest traktowane jako ostateczność. Sprawę sikha wspiera Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Sikhizm jest kompilacją islamu i hinduizmu. Z islamu pochodzi nieposiadający żadnego wizerunku ani wcieleń Bóg, który jednak ma "miliony imion"; z hinduizmu - praktyki medytacyjne, wiara w możliwość uzyskania bezpośredniej łączności z Bogiem poprzez medytację, wiara w reinkarnację. Na świecie jest ok. 24 milionów wyznawców tej religii.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Maciej
  14.12.2011 21:59
  Czy to nie dla nas katolików przykład jak bronić naszych ptzekonań religijnych?
 • Karmelito
  15.12.2011 08:12
  Kwestia bezpieczeństwa pasażerów samolotów jest fundamentalna. Kontrola tego człowieka odbywała się w asyście mężczyzn w pomieszczeniu zapewniającym maksymalną intymność. Nigdy nie byłbym pewien czy w tych zwojach materiału na głowie nie przemycają jakichś niebezpiecznych materiałów lub narzędzi. Wydaje mi się, że poza niezbyt rzeczną formułą zwrotu zachowano odpowiednie standardy kontroli. Jeszcze trochę a muzułmanki ze względów religijnych zaczną się domagać zdjęć w paszportach z zasłonięta twarzą!
 • Karmelito_II
  15.12.2011 08:36
  Ale jestes albo tempy, albo glupi.... malo rozumies - lepiej nie komnetuj
 • student MIM
  15.12.2011 10:10
  Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale detektory metali chyba niewiele tu dadzą. Bo przecież nie zabezpieczą przed wniesieniem na pokład samolotu np. plastikowego noża, czy plastikowej żyłki (do użycia jako garoty)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.