Iran: Simpsonowie na cenzurowanym

W Iranie instytucja rządowa umieściła na czarnej liście zabawek lalki przedstawiające rodzinę Simpsonów, znaną z amerykańskiego filmu animowanego. Simpsonowie dołączyli tym samym do lalki Barbie, której sprzedaży wcześniej zakazano w Islamskiej Republice.

Proreformatorski dziennik "Szarg" poinformował w poniedziałek, że władze umieściły Simpsonów na cenzurowanym, aby nie dopuścić do promowania zachodniej kultury.

Przedstawiciel irańskiego Instytutu na rzecz rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży wyjaśnił, że zakazane są wszystkie lalki przedstawiające dorosłych. Niedopuszczalne są także zabawki, które wykonują piosenki zachodnich piosenkarzy, a nawet zabawkowe zestawy kuchenne, w skład których wchodzą szklanki lub kieliszki przeznaczone do picia alkoholu.

Bez żadnych ograniczeń rodzice mogą natomiast sprawić pociechom figurki Supermana i Spidermana. Ci superbohaterowie zyskali przychylność irańskich władz, ponieważ "pomagają oni uciśnionym i mają pozytywne nastawienie".

Urząd, który teraz umieścił na czarnej liście rodzinę Simpsonów, w 1996 roku nazwał lalkę Barbie koniem trojańskim zachodnich zwyczajów. W styczniu policja zamknęła dziesiątki sklepów sprzedających słynną lalkę.

W 2011 roku Iran sprowadził zabawki o łącznej wartości 57 milionów dolarów. Władze szacują, że w tym samym roku przemyt zabawek sięgnął 20 milionów USD.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HANDEL, IRAN, ZABAWKI