Nigeryjscy biskupi o porażce państwa

Źródłem wielu problemów Nigerii jest klęska instytucji państwa. Wskazują na to biskupi tego afrykańskiego kraju w przesłaniu na zakończenie swej sesji plenarnej.

Ich ocena obecnej sytuacji w Nigerii jest jednoznacznie negatywna. Kościół ze szczególnym niepokojem spogląda na nieumiejętność zapewnienia bezpieczeństwa przez powołane do tego służby.

„Rząd, który nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i ich własności, skazany jest na porażkę w podejmowaniu jakichkolwiek innych wyzwań” – piszą nigeryjscy biskupi. Wskazują zarazem, że Kościół wielokrotnie zwracał uwagę na niedociągnięcia w systemie bezpieczeństwa, co wykorzystują ekstremiści, godząc w pokojowe współistnienie. Namacalnym tego przykładem jest umocnienie islamskich fundamentalistów z Boko Haram.

Kolejnym problemem mocno uderzającym w przyszłość Nigerii jest porażka systemu edukacji. „Ignorancja pogłębia ksenofobię, sprawia, że rośnie strach przed tym, czego nie znamy” – piszą nigeryjscy biskupi. Wskazują zarazem, że „tylko dobra edukacja może ukształtować obywateli zdolnych wprowadzać sprawiedliwy ład społeczno-polityczny”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg