W trzy lata Boko Haram zabiło 4 tys. dzieci

4 tys. nigeryjskich dzieci zginęło z rąk Boko Haram w ciągu ostatnich trzech lat. Padły one zarówno ofiarą ataków na domy oraz szkoły, jak i poniosły śmierć w zamachach terrorystycznych, będąc wykorzystywane przez islamskich fundamentalistów jako „żywe bomby”.

Te dramatyczne dane ujawnia oenzetowski raport na temat sytuacji nieletnich w konfliktach zbrojnych.

Z raportu wynika jednoznacznie, że w Nigerii na celowniku terrorystów z Boko Haram znaleźli się przede wszystkim najmłodsi. Oprócz śmiertelnych ofiar trzeba pamiętać o ponad 7 tys. 300 dzieciach, okaleczonych w atakach islamistów. Szacuje się, że to fundamentalistyczne ugrupowanie ma w swych szeregach, prawie 1700 dzieci-żołnierzy. Najczęściej są one porywane z domów czy szkół i siłą wcielane do rebelii. Niestety nawet sami rodzice podsyłają najmłodszych do oddziałów Boko Haram, traktując bycie rebeliantem jako źródło zarobku. Członkowie tego ugrupowania, dla których każde nauczanie poza islamskim stanowi grzech, zniszczyli półtora tysiąca szkół w ciągu trzech lat.

Islamiści z Boko Haram stoją też za porwaniem w kwietniu 2014 roku prawie 300 dziewcząt w mieście Chibok. Dzięki mediacji prezydenta uwolniono właśnie 82 z nich. W zamian na wolność wyszła z więzienia liczna grupa sympatyków terrorystycznego ugrupowania. W rękach islamistów pozostaje jeszcze ok. 100 uprowadzonych. Ich los jest nieznany.

„Dziękujemy Bogu za kolejne uwolnione dziewczęta, ale zarazem głośno pytamy, dlaczego tak długo musiały cierpieć” – mówił kard. John Onaiyekan, komentując ich oswobodzenie. Arcybiskup Abudży wskazał, że z pewnością, gdyby chodziło o córki kogoś ważnego, nie trzeba by było tak długo czekać. Zachęcił jednocześnie do otoczenia wsparciem rodzin, które wciąż oczekują na powrót swych dzieci do domu. Kard. Onaiyekan wyznał, że choć imiona dziewcząt, które zmarły w niewoli, pozostają nieznane, to jednak wiadomo, że wiele z nich zginęło przy okazji toczonych przez fundamentalistów walk, a także na skutek chorób, czy wydając na świat dzieci ekstremistów, będące owocem gwałtów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Módlmy się
  08.05.2017 21:50
  Codziennie docierają do nas wieści o kolejnych zamordowanych, prześladowanych, torturowanych naszych Braciach i Siostrach. Wieści o strasznym losie dzieci są o wiele bardziej bolesne niż wszystkie inne. Jednym z filarów naszej wiary jest modlitwa. Sięgamy do niej codziennie rano i wieczorem. Modlimy się o zdrowie nasze i bliskich, o pomyślność dla Ojczyzny, o zdanie egzaminów, o dobrą pracę. Pogrążeni w naszych małych troskach zapominamy o bliskich w wierze prześladowanych gdzieś w dalekich krajach. A oni bardzo proszą nas o modlitwę. Czasami tylko o nią. Nie umiemy trwać z nimi na modlitwie w ich Ogrójcu i przez modlitwę pomagać nieść im tak ciężki krzyż. Dlaczego? To brdzo dużo, że Redaktorzy Gościa Niedzielnego poruszają ten bolesny temat i nie pozwalają nam zapomnieć na zawsze o cierpiących ale brakuje powszechnej, wspólnej modlitwy choćby w naszym małym, ogólnopolskim zakresie. Módlmy się za nich by wytrwali, by nie stracili wiary i by na swojej drodze krzyżowej czuli podpierającą ich rękę Pana Jezusa, po którego śladach tak boleśnie idą.
 • Gość
  21.05.2017 12:11
  W tym kontekscie pytanie do papieża Franciszka: czy islam to religia pokoju?czy bóg islamistow popychający ich do zbrodni to Bóg Abrahama?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.