Reakcje na tragedię w Tuluzie

Wyrazy współczucia i kondolencje oraz zapewnienia o potępieniu okrutnej zbrodni napływają w poniedziałek ze świata do Francji po strzelaninie w szkole żydowskiej w Tuluzie, w której zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci.

Nieznany napastnik zabił w poniedziałek 30-letniego mężczyznę i troje dzieci w wieku dziesięciu, sześciu i trzech lat. Zabity mężczyzna był nauczycielem; według agencji AFP nazywał się Jonathan Sandler i przyjechał do szkoły w Tuluzie z Izraela na dwuletni kontrakt.

"Głębokie oburzenie" tym mordem wyraził Watykan. Ksiądz Federico Lombardi, rzecznik Watykanu, nazwał strzelaninę "strasznym i haniebnym czynem".

W przesłaniu, rozpowszechnionym przez Radio Watykańskie, ksiądz Lombardi napisał o "głębokim oburzeniu i wstrząsie", jakie wywołała ta tragedia oraz potępił stanowczo zamach, zwracając uwagę na to, że wśród ofiar są "niewinne, małe dzieci". "Wyrażamy najszczersze kondolencje i zaniepokojenie z powodu tego strasznego wydarzenia oraz naszą najgłębszą duchową solidarność" - dodał przedstawiciel Watykanu.

Włoska gmina żydowska w reakcji na zamach we Francji zażądała natychmiastowego spotkania z przedstawicielami włoskiej policji i innych służb, by przedyskutować kwestie swego bezpieczeństwa.

Stany Zjednoczone potępiły "ten straszliwy zamach". Ambasador USA w Paryżu Charles Rivkin napisał w oficjalnym oświadczeniu, że "jest głęboko zasmucony na wieść o straszliwym zamachu, który tego rana miał miejsce w Tuluzie".

Ambasador złożył kondolencje rodzinom ofiar "w imieniu narodu amerykańskiego".

Premier Izraela Benjamin Netanjahu dołączył do głosów potępienia, nazywając strzelaninę "mordem, który jest podłością wobec Żydów". Dwie spośród ofiar strzelaniny były obywatelami Izraela. Netanjahu zapowiedział więc, że zadzwoni wkrótce do prezydenta Francji Nicolas Sarkozy'ego, by zaoferować pomoc w "znalezieniu mordercy".

"Jest za wcześnie, by z całą pewnością ustalić okoliczności tego morderczego czynu, ale oczywiście nie możemy wykluczyć, że był on motywowany antysemityzmem" - dodał premier.

Oburzenie porannym atakiem wyraził wielki rabin Francji Gilles Bernheim. "Jestem niezwykle wstrząśnięty i natychmiast udaję się do Tuluzy" - powiedział.

W Izraelu radio i telewizja przerwały nadawanie programów, aby na bieżąco informować o ataku.

Do Tuluzy po strzelaninie udał się prezydent Nicolas Sarkozy - podał Richard Prasquier, przewodniczący głównej organizacji żydowskiej we Francji - Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich (CRIF); będzie on towarzyszyć szefowi państwa w czasie wizyty.

Także minister spraw wewnętrznych Claude Gueant przerwał wizytę w północno-wschodniej Francji, aby udać się do Tuluzy. Jak poinformowano, wzmocnione zostały środki bezpieczeństwa wokół wszystkich żydowskich szkół we Francji.

Przeczytaj również: Zamach przed szkołą żydowską

«« | « | 1 | » | »»
 • charza
  19.03.2012 19:20
  żydy próbują wciągnąć francoli do wojny z arabami tak samo jak oszukali i wciągnęli do wojny amerykanów atakami na world trade center
 • TADEUSZ
  19.03.2012 20:01
  Jakaś histeria zapanowała po tej tragedii. Codziennie na świecie ginie kilku chrześcijan np. w krajach muzułmańskich albo innych i jakoś specjalnie się tym nikt nie przejmuje. Giną również ludzie w krajach, w których rządzą dyktatorskie reżimy. Też jakoś nikogo to nie wzrusza. Bardzo współczuje rodzinom ofiar tych tragedii ale widać wyraźnie że ta panująca histeria współczucia i kondolencji i wiernopoddańczych deklaracji ma podłoże narodowościowe.
 • kriss
  19.03.2012 21:28
  Czemu kondolencje z całego świata nie spływają do Nigerii, kiedy ginie naraz kilkunastu chrześcijan?
 • Takitam
  20.03.2012 06:34
  Widać wyraźną różnicę w traktowaniu ofiar.
  Ofiary żydowskie są zawsze wynoszone pod niebiosa przez media i rządy, natomiast inne ofiary też są mniej lub bardziej ważne, ale zawsze są daleko za żydowskimi.
  Takie odnoszę wrażenie.
  Na samym dnie ważności ofiar, są ofiary chrześcijańskie i palestyńskie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.