Szariat nie będzie podstawą konstytucji

Religijne prawo muzułmańskie - szariat - nie będzie podstawą nowej konstytucji północnoafrykańskiej Tunezji, gdzie zostanie zachowana republikańska forma rządów - poinformowała w poniedziałek rządząca islamistyczna Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahda).

Przedstawiciel partii Ziad Doulatli powiedział, że pierwszy artykuł nowej konstytucji pozostanie taki, jaki był w wersji z roku 1959, i nie będzie w nim odwołania do szariatu jako podstawy prawa, czego życzyli sobie liczni konserwatyści.

Ta decyzja, jak pisze agencja Associated Press, oznacza rozdźwięk między umiarkowanymi islamistami z Hizb an-Nahda a ultrakonserwatywną mniejszością muzułmańską - salafitami, którzy domagają się muzułmańskiego prawa w kraju, znanym z tradycji postępowych.

Przedstawiciel partii rządzącej powiedział, że (podjęta w sprawie konstytucji) decyzja "ma na celu umocnienie zgody narodowej i sprzyjanie demokratycznej przemianie".

"Doświadczenie Tunezji może służyć jako przykład dla innych państw przeżywających podobne transformacje" - dodał.

Pierwszy artykuł konstytucji tunezyjskiej głosi, że "Tunezja jest wolnym, niezależnym i suwerennym państwem, którego religią jest islam, językiem arabski i gdzie istnieje republikański system rządów".

Tunezja była pierwszym krajem tzw. arabskiej wiosny. Fala antyreżimowych demonstracji w całym kraju doprowadziła do obalenia w styczniu 2011 r. rządzącego od 23 lat prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

W październiku ubiegłego roku Tunezyjczycy wybrali nowe zgromadzenie konstytucyjne, które ma opracować nową ustawę zasadniczą i przeprowadzić wybory parlamentarne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.