Żydowskie Motywy

Dokument o przemianie kibica stadionowego w ortodoksyjnego Żyda, filmy o muzyku łączącym hip-hop z tradycją żydowską i o kontrowersyjnych reakcjach Izraelczyków na wojnę w Strefie Gazy - takie m.in. historie są w programie ósmego festiwalu "Żydowskie Motywy".

"Wojenną corridę" zapowiedziano jako "niepokojący esej o +turystyce wojennej+ i kontrowersyjnych reakcjach Izraelczyków na wojnę w Strefie Gazy".

Fabularny "Konserwator" Yossiego Madmony'ego wygrał ubiegłoroczny festiwal w Karlowych Warach. Opowiada historię Fidelmana, właściciela pracowni renowacji antyków, oraz tajemniczego gościa, który pojawia się w jego życiu. W postać pana Fidelmana wcielił się urodzony w Iraku Sasson Gabai, znany z głównej roli w nagradzanej komedii Erana Kolirina "Przyjeżdża orkiestra", za którą otrzymał w 2007 r. Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora.

W jury 8. edycji "Żydowskich Motywów", obok Tatiany Kosinowej ze stowarzyszenia Memoriał, zasiądą: reżyserzy Benjamin Freidenberg z Izraela, Lukasz Pribyl z Czech i Andrzej Titkow z Polski oraz korespondentka niemieckojęzycznych gazet w Polsce Gabriele Lesser... Środowa ceremonia otwarcia festiwalu połączona będzie z pokazem filmu dokumentalnego z 1948 roku, pt. "Nasze dzieci" (reż. Natan Gross). "To jeden z ostatnich polskich filmów w jidysz. Przedstawia powojenne losy żydowskich dzieci ocalałych z Holokaustu. Film został zrekonstruowany na podstawie czterech niekompletnych kopii odnalezionych w Polsce, Izraelu, Francji i USA. Pomysłodawcą i autorem reedycji jest syn reżysera, Yaakov Gross" - czytamy w opisie.

Charakteryzując ideę festiwalu, organizatorzy napisali: "Polska jest krajem demokratycznym, tolerancyjnym i otwartym, mającym wielki szacunek do własnej historii, w której naród żydowski odegrał ogromną rolę. Żydzi osiedlali się w Polsce od początków jej państwowości, dzięki światłej polityce polskich władców, stosujących w praktyce tolerancję religijną i światopoglądową".

"Naród żydowski mógł w Polsce żyć, pracować, rozwijać i pielęgnować swoją kulturę i tradycję, harmonijnie współistniejąc z narodem polskim i innymi narodami Rzeczypospolitej na przestrzeni wieków. Dzielił z Polakami trudny los wspólnej państwowości, włączał się nie tylko w sprawy ekonomiczne, kulturalne, ale także brał czynny udział w walce o niepodległość kraju" - napisali dalej.

"Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej, poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej" - wyjaśnili.

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" potrwa do 29 kwietnia. Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie www.jewishmotifs.org.pl

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Żydowskie Motywy z Warszawy, dyrektorem festiwalu - Mirosław Chojecki, a dyrektorem artystycznym - Magdalena Łazarkiewicz.

Festiwal odbędzie się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Patronem medialnym imprezy jest Polska Agencja Prasowa.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg