Żydowskie Motywy

Dokument o przemianie kibica stadionowego w ortodoksyjnego Żyda, filmy o muzyku łączącym hip-hop z tradycją żydowską i o kontrowersyjnych reakcjach Izraelczyków na wojnę w Strefie Gazy - takie m.in. historie są w programie ósmego festiwalu "Żydowskie Motywy".

Pięciodniowa impreza rozpoczyna się dziś w Warszawie.

W jury festiwalowego konkursu zasiądzie m.in. współzałożycielka stowarzyszenia Memoriał, rosyjskiej organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka, Tatiana Kosinowa - zapowiedział reprezentujący organizatorów festiwalu Rafał Kwapisz.

"Poprzez twórczość artystyczną chcemy znaleźć drogi porozumienia ze wszystkimi społecznościami religijnymi, narodowościowymi, kulturowymi w celu lepszego wzajemnego poznania się i zrozumienia różnorodnych racji, pokazania przede wszystkim tego, co nas łączy" - tak organizatorzy festiwalu określili swój cel.

Filmy będą pokazywane w kinie Muranów. Na wszystkie projekcje wstęp będzie wolny. Zaprezentowane zostaną produkcje z różnych krajów - dokumenty, fabuły i animacje - poświęcone żydowskiej tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii.

O nagrodę Złotego Warszawskiego Feniksa walczyć będzie ponad 30 filmów, wśród nich, jak poinformował Rafał Kwapisz, "Księżyc to Żyd" z Polski (reż. Michał Tkaczyński), "Tylko nas dwóch" z Izraela (reż. Tzipi Baider), "The +Socalled+ Movie" z Kanady (reż. Garry Beitel), "Wojenna corrida" z Izraela (reż. Macabit Abramson i Avner Faingulernt) oraz "Konserwator" (tytuł ang. "Restoration") z Izraela w reżyserii Yossiego Madmony'ego.

"Księżyc to Żyd" to dokument o przemianie kibica stadionowego, nieświadomego swoich korzeni, w ortodoksyjnego Żyda. "Bohater filmu do siedemnastego roku życia reprezentuje +kulturę stadionu+ z całym jej balastem: niechęcią i nienawiścią wobec tego, co inne, w tym również kultury żydowskiej. Kiedy nagle odkrywa swoje korzenie, postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Zostaje mażgijachem i asystentem naczelnego rabina Polski" - opisują tę historię organizatorzy festiwalu.

Podkreślają, że film Michała Tkaczyńskiego, opowiadający o zadziwiających kolejach życia głównego bohatera, jego pracy i rodzinie, jest zarazem wprowadzeniem w świat kultury żydowskiej w Polsce. "To jeden z najciekawszych filmów tegorocznej edycji +Żydowskich Motywów+" - uznali.

Dokument "Tylko nas dwóch" jest z kolei historią dwóch byłych więźniów Treblinki, którym udało się uciec z obozu zagłady. Gościem festiwalu ma być jeden z bohaterów filmu, Samuel Willenberg.

"The +Socalled+ Movie" to również film dokumentalny. Opowiada o Joshu Dolginie, muzyku występującym jako "Socalled", łączącym hip-hop z tradycją żydowską w niekonwencjonalny i odważny sposób.

«« | « | 1 | 2 | » | »»