Być jak Czesi

Przykład Parlamentu Czeskiego, który zdecydował o zwrocie mienia kościelnego i majątku gmin żydowskich, może dodać odwagi naszemu rządowi – uważa bp Wojciech Polak.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski skomentował informację, że  państwo czeskie zwróci Kościołom i gminom żydowskim zagrabiony i znacjonalizowany majątek, oceniany na 3 mld euro oraz wypłaci odszkodowania w wysokości 2,5 mld euro.

„Ta wiadomość pokazuje, że dobra wola tych, którzy decydują o istotnych sprawach danego narodu, pozwala im dostrzec i docenić społeczną rolę Kościoła i związków wyznaniowych” – powiedział w rozmowie z KAI bp Polak, przypominając, że w Czechach wierzący nie są większością.

„Ta decyzja to nie tylko chęć zadośćuczynienia za zagrabione w czasach komunistycznych dobra, ale wyraz zrozumienia współczesnej roli Kościoła – zwrócił uwagę biskup. – Patrzę na tę czeską decyzję z nadzieją, że doda ona odwagi stronie rządowej w naszym kraju, która z większym zrozumieniem mogłaby odnieść się do prowadzonych z Kościołem rozmów. Nie chodzi przecież o uprzywilejowanie jakiejś grupy wydzielonej ze społeczeństwa, ale o dostrzeżenie, że Kościół i związki wyznaniowe pracują dla duchowego i społecznego dobra narodu. To nie tylko kwestia sprawiedliwości dziejowej, rekompensaty, która się słusznie należy, ale także kwestia uregulowania kwestii wspomagania dzieł społecznie użytecznych prowadzonych przez Kościół i związki wyznaniowe".

Bp Polak zwraca uwagę, że przykład czeski to także przypomnienie potrzeby restytucji. Nie tylko w przypadku Kościoła, ale również poszczególnych osób.

Sekretarz KEP podkreśla również, że Kościół deklaruje swoje zrozumienie i ustępstwa ze względu na kryzys gospodarczy i deficyt budżetowy. Jednak hierarchowie chcą, by rozwiązania, uwzględniające bieżącą sytuację, jednocześnie były opracowane z myślą o przyszłych relacjach państwo-Kościół. – Warto też przypomnieć, że Kościół już 5 lat temu wskazywał na konieczność zreformowania i przekształcenia Funduszu Kościelnego, by nie był on zależny od bieżącej woli danego rządu – dodał bp Polak.

«« | « | 1 | » | »»
 • Kael
  16.07.2012 11:38
  Niech sie ks bp Polak nie martwi.
  Prezes dojdzie do wladzy i odda wszystkim wszystko.
  Ewangelikom - ich koscioly, wszystkim wyznaniom, zaczynajac od zydow - ziemie, posiadaczom - majatki, kamienicznikom - domy, fabrykantom - fabryki.
  I doprowadzi do rewolucji, ktora tak sie wielu marzy, zeby wreszcie byly "zmiany systemowe".

  To na pewno o to Kosciolowi w Polsce chodzi.
 • Solidarny
  16.07.2012 11:40
  Po II wojnie światowej narzucony przez ZSRR rząd zagrabił własność wielu Polaków, także własność Kościoła. Częściową rekompensatą za kradzież miał być fundusz. Teraz pisze się o likwidowaniu funduszu, zapominając o kradzieży! Ale przykazanie nie kradnij nadal obowiązuje, bo ustanowił je Bóg. Korzystanie z kradzionego (nie tylko Kościołowi) mienia obciąża sumienia tych, którzy to czynią oraz tych, którzy sprawę kradzieży chcą świadomie przemilczeć.
 • pet
  16.07.2012 15:15
  Niech lepiej ten biskup KK i jemu podobni w Polsce nie powołują się na przykład czeski. Ustawa musi przejść przez czeski Senat, w którym nie ma zgody na takie działanie, czyli zwrotu majątku po prostu nie będzie. Nie brakuje tupetu i pychy temu biskupowi, zresztą jak całej reszcie.
  Pozdrawiam:-)
 • Savonarola
  18.07.2012 03:14
  Ciekawe czy jego ekscelecja biskup Polak z takim samym entuzjazmem podejdzie do sprawy zwrotu budynkow koscielnych,ktore w wyniku zwycieskiej ofensywy Armii Czerwonej i przesunieciu granic, zostaly ofiarowane Kosciolwi katolickiemu,a wczesniej nalezaly do Kosciolow chrzescijanskich(protestanckich) .Sprawa dotyczy kilkuset kosciolow roznej wielkosci.Domyslam sie,ze jest to temat TABU i Kosciolowi nie bardzo zalezy na poruszaniu tego niewygodnego tematu.Polityka Kosciola,ktory obludnie uzala sie nad samym soba i rzekomymi krzywdami wypelnie serca wiernych nie daje nam pelnego obrazu istniejacego problemu.Ziemie zachodniej i polnocnej Polski przed II wojna byly w duzej czesci zamieszkiwane przez chrzescijan,ktorzy zamiast swietym obrazom,cudownym relikwiom,czy laskami slynacym ampulkom oddawali czesc i chwale STWORCY.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.