100 tys. muzułmanów na Wzgórzu Świątynnym

Około 100 tys. muzułmanów z Zachodniego Brzegu Jordanu przybyło na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, by wziąć udział w piątkowych modlitwach w pierwszy dzień ramadanu - poinformował rzecznik izraelskiej policji.

Policja i wojsko izraelskie złagodziły z okazji ramadanu ograniczenia w dostępie do Jerozolimy Wschodniej z Zachodniego Brzegu Jordanu dla Palestyńczyków, zastosowały jednak granicę wieku - minimum 40 lat dla odwiedzających święte miasto mężczyzn.

Jak podał rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld "wszystko odbywa się w spokoju". Z rana na Starym Mieście oraz w rejonie Wzgórza Świątynnego i we wschodniej części Jerozolimy rozmieszczono tysiące policjantów, aby zapobiec wszelkim incydentom na początku świętego miesiąca muzułmanów.

Z kolei izraelskie wojsko poinformowało w komunikacie o ułatwieniach z okazji ramadanu na przejściach granicznych z Zachodnim Brzegiem i pozwoleniu na wjazd przez granicę z Jordanią do Izraela dla 500 Palestyńczyków dziennie; chodzi o osoby posiadające paszporty innych krajów.

Zasadniczo Izrael odmawia Palestyńczykom z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy wstępu do Jerozolimy Wschodniej, zajętej w 1967 roku, oraz na terytorium izraelskie od czasu drugiej intifady z lat 2000-2005.

Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie znajduje się zespół najważniejszych muzułmańskich sanktuariów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa, stanowiący trzecie po Mekce i Medynie najświętsze miejsce islamu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.