Modlitwy w Wielkim Meczecie w Strasburgu

Około 2500 muzułmanów modliło się w piątek, rozpoczynający tegoroczny ramadan, w nowym Wielkim Meczecie w Strasburgu na wschodzie Francji. To pierwsze modlitwy w tej islamskiej świątyni, jednej z największych we Francji.

"Ten meczet jest wasz. Wszyscy różnimy się, ale tu nasze pochodzenie, kolor skóry nie liczy się, wszyscy jesteśmy po prostu muzułmanami, należymy do tego kraju, którym jest Francja" - powiedział do tłumu wiernych Said Aalla, przewodniczący stowarzyszenia, które doprowadziło do budowy świątyni.

Ten "wspaniały" meczet to "duma Strasburga", pozwoli on muzułmanom oddawać cześć Bogu "z godnością, na jaką zasługują" - dodał Olivier Bitz, socjalistyczny zastępca burmistrza.

Wzniesiony nad rzeką Ill, niecałe 2 km od ogromnej średniowiecznej katedry, meczet zwieńczony jest pokrytą miedzią kopułą o średnicy 16 metrów, otoczoną wieńcem ostróg. Nie ma jednak minaretu.

W środku, w wielkiej sali modłów skąpanej w świetle, żaden filar nie zasłania wiernych dzięki zastosowaniu konstrukcji odciągowej dla kopuły. Ściany do połowy wysokości zdobią charakterystyczne marokańskie płytki ceramiczne z gwiaździstymi motywami dekoracyjnymi.

Meczet dysponuje również biblioteką i herbaciarnią. Przewidziano go na 1200-1500 ludzi. W piątek przyszło tam również kilkaset kobiet, dla których przeznaczono osobną kondygnację.

Już w zeszłym roku, w nieukończonym jeszcze meczecie przyjmowano w ramadanie wiernych; następnie świątynię zamknięto na czas wykończenia wnętrz.

Razem z pomieszczeniami administracyjnymi, technicznymi i salami do ablucji budowa kosztowała 10,5 mln euro, z czego 26 proc. przekazały władze lokalne, 37 proc. rząd Maroka, a 14 proc. Arabia Saudyjska i Kuwejt.

Nie jest to jedyny meczet w Strasburgu - od 1967 roku powstało ich tam ponad 20 na potrzeby muzułmańskiej społeczności, liczącej w mieście obecnie 50-60 tys. (8-12 proc.). W całej Francji jest ponad 2 tys. meczetów.

Oficjalną inaugurację Wielkiego Meczetu w Strasburgu przewidziano na 27 września. Na uroczystość zaproszono prezydenta Francji Francois Hollande'a.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.