Napięcia wokół planu budowy kościoła

Ponad 70 sunnickich duchownych podpisało petycję wzywającą władze Bahrajnu do anulowania zgody na budowę katolickiego kościoła.

Ośrodek katolicki obejmujący świątynię ma stanąć w jednej z południowych dzielnic stołecznej Manamy. Projekt poparł m.in. król tego wyspiarskiego kraju Hamad ibn Isa al-Chalifa.

Radykalni sunnici twierdzą, że w krajach Zatoki Perskiej, gdzie zrodził się islam, budowa kościołów jest zakazana. Jeden z duchowych przywódców muzułmańskich, szejk Adel Hassan al-Hamad, powiedział w zeszłym miesiącu w czasie piątkowych modłów, że jeśli „ktokolwiek wierzy, iż kościół jest prawdziwym miejscem modlitwy, zerwał z wiarą w Boga”. W reakcji na te słowa rząd nakazał przeniesienie jego meczetu, położonego w elitarnej dzielnicy Riffa, na inne miejsce. W dzielnicy tej bowiem znajdują się liczne posiadłości rodziny królewskiej. Po licznych protestach ta decyzja władz została jednak anulowana.

Budowie sprzeciwiają się również szyici, oskarżając sunnicką monarchię o monopolizowanie władzy. Uważają za niedopuszczalne przekazanie chrześcijanom działki na budowę kościoła, podczas gdy szyickie meczety w ramach represji zostały zniszczone.

Jak powiedział bp Camillo Ballin, wikariusz apostolski Północnej Arabii, budowa katolickiego kompleksu jest znakiem otwarcia, bardzo ważnym dla Bahrajnu. Wyraził też nadzieję, że będzie to rozwiązanie modelowe również dla innych krajów w regionie.

Bahrajn jest wyjątkowym krajem Zatoki Perskiej jeśli chodzi o tradycję tolerancji religijnej. Na początku XX wieku przybyło tam wiele rodzin chrześcijańskich, głównie z Iraku i Iranu. Licznie reprezentowana jest również wspólnota żydowska i wyznawcy hinduizmu. Pierwszy kościół katolicki zbudowano na działce ofiarowanej przez bahrajńskiego emira w 1939 r.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.