Nagrodę wysokości 300 tys. dolarów zaoferował w środę wpływowy duchowny z zachodniego Afganistanu za głowę twórcy filmu uznanego przez muzułmanów za obraźliwy. Film "Niewinność muzułmanów" wywołał gwałtowne protesty wyznawców islamu na świecie.
W rozmowie telefonicznej z agencją AP Mir Faruk Hussini, który jest rzecznikiem organizacji zrzeszającej ok. 450 szkół religijnych w prowincji Herat, nazwał autora filmu "człowiekiem nieprzyzwoitym".
W ubiegłym tygodniu pakistańscy talibowie oferowali 100 tys. dolarów za zabicie twórcy filmu. Także jeden z pakistańskich ministrów przedstawił podobną ofertę, ale pozostali członkowie rządu odcięli się od niego. Inny były pakistański deputowany ogłaszał, że jest gotów przeznaczyć 200 tys. dolarów na nagrodę.
Według amerykańskiej prokuratury za wyprodukowaniem filmu stoi 55-letni Mark Basseley Youssef, chrześcijanin urodzony w Egipcie, który ma obywatelstwo amerykańskie. W kontekście filmu przewinęło się również nazwisko Nakoula Basseley Nakoula. Okazało się, że Youssef w 2002 roku zmienił nazwisko, ale nie poinformował o tym władz federalnych; w związku z tym faktem ostatnio zarzucono mu naruszenie warunków przedterminowego zwolnienia.
W 2010 roku Nakoula został skazany na 21 miesięcy więzienia za oszustwa bankowe, ale po roku warunkowo go zwolniono. Pod koniec września sąd federalny w Los Angeles zdecydował jednak, że powróci on do więzienia.
W związku z filmem Youssef używał także trzeciego nazwiska - Sam Bacile.
Film "Niewinność muzułmanów" wywołał w części krajów islamskich falę demonstracji, gdyż obraz obraża - według jego krytyków - islam i Mahometa. W najgwałtowniejszych protestach, 11 września w libijskim Bengazi, zginęło czterech dyplomatów USA, w tym ambasador Stanów Zjednoczonych w Libii. W sumie w antyamerykańskich protestach śmierć poniosło ponad 50 osób.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?