300 tys. dolarów za głowę

Nagrodę wysokości 300 tys. dolarów zaoferował w środę wpływowy duchowny z zachodniego Afganistanu za głowę twórcy filmu uznanego przez muzułmanów za obraźliwy. Film "Niewinność muzułmanów" wywołał gwałtowne protesty wyznawców islamu na świecie.

W rozmowie telefonicznej z agencją AP Mir Faruk Hussini, który jest rzecznikiem organizacji zrzeszającej ok. 450 szkół religijnych w prowincji Herat, nazwał autora filmu "człowiekiem nieprzyzwoitym".

W ubiegłym tygodniu pakistańscy talibowie oferowali 100 tys. dolarów za zabicie twórcy filmu. Także jeden z pakistańskich ministrów przedstawił podobną ofertę, ale pozostali członkowie rządu odcięli się od niego. Inny były pakistański deputowany ogłaszał, że jest gotów przeznaczyć 200 tys. dolarów na nagrodę.

Według amerykańskiej prokuratury za wyprodukowaniem filmu stoi 55-letni Mark Basseley Youssef, chrześcijanin urodzony w Egipcie, który ma obywatelstwo amerykańskie. W kontekście filmu przewinęło się również nazwisko Nakoula Basseley Nakoula. Okazało się, że Youssef w 2002 roku zmienił nazwisko, ale nie poinformował o tym władz federalnych; w związku z tym faktem ostatnio zarzucono mu naruszenie warunków przedterminowego zwolnienia.

W 2010 roku Nakoula został skazany na 21 miesięcy więzienia za oszustwa bankowe, ale po roku warunkowo go zwolniono. Pod koniec września sąd federalny w Los Angeles zdecydował jednak, że powróci on do więzienia.

W związku z filmem Youssef używał także trzeciego nazwiska - Sam Bacile.

Film "Niewinność muzułmanów" wywołał w części krajów islamskich falę demonstracji, gdyż obraz obraża - według jego krytyków - islam i Mahometa. W najgwałtowniejszych protestach, 11 września w libijskim Bengazi, zginęło czterech dyplomatów USA, w tym ambasador Stanów Zjednoczonych w Libii. W sumie w antyamerykańskich protestach śmierć poniosło ponad 50 osób.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • zulus.
  11.10.2012 15:24
  Takie przypadki wyraźnie pokazują, że islam to mentalność "Kalego" - "Kali ukraść krowę, to dobrze, ale Kalemu ukraść krowę, to źle!".
  Powoływać się na Boga i dokonywać morderstw na wyznawcach innej wiary w tego samego Boga, to nie ma nic wspólnego z wiarą w Boga i miłością bliźniego. Każde zło pochodzić może tylko od złego, ale nie od Boga!
  Islam jest tego dowodem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.