Papieskie audiencje

Dla prezydenta Boliwii oraz wspólnoty św. Idziego.

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Boliwii Evo Moralesa, który spotkał się następnie z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej abp. Dominique’iem Mambertim. Zapowiadając tę wizytę kontrowersyjny polityk, będący wraz z Hugo Chavezem symbolem latynoamerykańskiej „populistycznej rewolucji”, oznajmił, że zamierza z Franciszkiem dyskutować na temat teologii wyzwolenia i służby publicznej. Warto dodać, że Morales próbował już wcześniej przekonywać Benedykta XVI do, jak to określił, „humanizacji i demokratyzacji klerykalnych struktur”. Miałoby to polegać m.in. na likwidacji celibatu oraz dopuszczeniu kobiet do kapłaństwa.

W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej klimat rozmów prezydenta Moralesa w Watykanie określono mianem „serdecznego”. Poruszono kwestie związane z sytuacją socjoekonomiczną i religijną Boliwii oraz walką z nierównościami społecznymi i ubóstwem. „Odniesiono się także do istotnego wkładu Kościoła katolickiego na polu edukacji, ochrony zdrowia, wsparcia rodzin oraz opieki nad dziećmi i osobami starszymi” – czytamy w komunikacie. Zwrócono także uwagę na dobre relacje Kościół-państwo w Boliwii, wspominając w tym kontekście o „perspektywie kultury spotkania”.

Gdy chodzi o sprawy międzynarodowe podjęto kwestię działań na rzecz pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Warto tu dodać, że Evo Morales zamierza przyłączyć się do papieskiej inicjatywy jutrzejszego dnia postu i modlitwy w intencji pokoju. Prezydent Boliwii podarował także Ojcu Świętemu album prezentujący polityczną wolę odzyskania przez ten kraj dostępu do morza. Boliwia utraciła go pod koniec XIX w. na rzecz Chile. W przeszłości Stolica Apostolska próbowała doprowadzić do ugody w tej sprawie, tak istotnej dla boliwijskiej gospodarki.

***

Natomiast tematy związane z pokojem i dialogiem międzyreligijny znalazły się w centrum spotkania Papieża z przedstawicielami Wspólnoty św. Idziego. Franciszek przyjął na prywatnej audiencji założyciela wspólnoty prof. Andreę Riccardiego i jej aktualnego szefa Marco Impagliazzo.

Mowa była o międzynarodowym spotkaniu na rzecz pokoju w duchu Asyżu, jakie odbędzie się w Rzymie w dniach od 29 września do 1 października. Przebiegać ono będzie pod hasłem „Odwaga nadziei”. W czasie audiencji wskazano, że w chwili obecnego kryzysu międzynarodowego ta pokojowa inicjatywa nabiera szczególnego znaczenia. Rozmawiano także o różnych inicjatywach pokojowych podejmowanych przez Wspólnotę św. Idziego zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Afryce oraz o działaniach wspólnoty na rzecz najuboższych zamieszkujących peryferie wielkich miast w Europie, Afryce i Ameryce Południowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.