Polscy wyznawcy islamu modlili się w piątek w intencji ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Modlitwy za ojczyznę związane są z obchodami Święta Niepodległości. W Białymstoku tradycją tych obchodów są nabożeństwa przedstawicieli różnych wyznań.
Modlitwom społeczności muzułmańskiej w Białymstoku przewodniczył mufti Tomasz Miśkiewicz. To nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku.
Modlitwy osób różnych wyznań są stałym elementem oficjalnych obchodów świąt państwowych w stolicy województwa podlaskiego. Zapoczątkowana w latach 90. ubiegłego wieku tradycja włączenia tych religijnych uroczystości do programu oficjalnych obchodów najważniejszych świąt państwowych, ma m.in. podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa.
Są tu bowiem m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a także polskich Tatarów wyznających islam.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości, wprowadził w województwie podlaskim abp Sawa - obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.
Uroczysta liturgia w prawosławnej katedrze św. Mikołaja odbędzie się w poniedziałek rano. Przed południem zaś: katolicka msza św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bezpośrednio po której, przy pomniku marszałka Piłsudskiego, odbędą się centralne podlaskie obchody Święta Niepodległości.
W niedzielę w intencji ojczyzny modlić się też będą w Białymstoku wierni kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…