Dzieci tego samego Boga

- Obchody Dnia Judaizmu przypominają nam prawdę, że jako chrześcijanie i żydzi jesteśmy dziećmi tego samego Boga. Ten sam Bóg przemawiał do Mojżesza i ten sam Bóg posłał do nas Jezusa. Stajemy się Jego świadkami, jeśli traktujemy się jak bracia - mówił podczas homilii bp Mieczysław Cisło.

Popołudniowa część ogólnopolskich obchodów XVII Dnia Judaizmu rozpoczęła się nabożeństwem słowa Bożego w katedrze sandomierskiej. Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas nabożeństwa odczytano teksty ze Starego i Nowego Testamentu nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów: "Pan jest moją mocą, (...) Jemu zawdzięczam moje ocalenie" (Wj 15, 2). Następnie komentarz żydowski do przeczytanych tekstów wygłosił prof. Jan Grossfeld, zaś chrześcijański przedstawił ks. dr Adam Kończak.

Podczas homilii bp Cisło, odnosząc się do historycznych relacji chrześcijańsko-żydowskich, wskazał na zadania i kierunki dalszego dialogu. - Po wielu wiekach separacji i wrogości po obu stronach Kościół odkrył na nowo ten szczególny rodzaj bliskości z żydami. Dlatego prowadzony dialog nie wynika z politycznej poprawności wobec żydów czy z ignorancji, lecz z pełniejszego zrozumienia własnej tożsamości chrześcijańskiej, z pełniejszego odczytania Ewangelii i naśladowania Chrystusa - podkreślał bp Mieczysław. - Przeżywany Dzień Judaizmu przygotowuje nas bezpośrednio do obchodów 50. rocznicy soborowej deklaracji otwierającej Kościół na dialog z judaizmem. Łączą nas z nim szczególne więzy: przede wszystkim nadprzyrodzone Objawienie, przymierze z ludem pierwszego wybrania, Księga Święta, Dekalog i obietnica spełniona dla nas w Jezusie Chrystusie, a której spełnienia oczekują żydzi w nadziei, modlitwie, tęsknocie. My, chrześcijanie, też oczekujemy na ostateczny powrót Chrystusa przy końcu świata. Wierzymy, że wówczas Chrystus stanie się wszystkim we wszystkich, wypełniając wszelkie Boże obietnice - mówił hierarcha.

Nabożeństwo zakończył gest przekazania sobie znaku pokoju oraz błogosławieństwo, którego słowa oparte były na tekście błogosławieństwa Aaronowego (Lb 6, 24-26).

Podsumowaniem XVII Dnia Judaizmu był spektakl teatralny. Na scenie w Katolickiego Domu Kultury św. Józefa wystawiono sztukę pt. "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" autorstwa Zvi Kolitza w przekładzie Artura Kucia. Interpretacja i przedstawienie tekstu - Sławomir Holland przy muzycznym akompaniamencie Michała Górczyńskiego.

Obchody Ogólnopolskiego XVII Dnia Judaizmu w Sandomierzu poprzedziły liczne wydarzenia kulturalne i prelekcje, w których uczestniczyli mieszkańcy, a szczególnie młodzież z sandomierskich szkół średnich. Przed obchodami w katedrze sandomierskiej odsłonięty został i wystawiony na nowo na widok publiczny XVIII-wieczny obraz Karla de Prevo przedstawiający rzekomy mord rytualny, dokonany przez miejscowych żydów w 1710 r., wraz z wyjaśnieniem, że takie akty nie miały miejsca. Obecnie - na prośbę Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem - towarzyszyć mu będzie tablica informująca w sposób jednoznaczny, że żydzi nigdy nie popełniali mordów rytualnych.

W dniu obchodów otwarta została także wystawa na Zamku Sandomierskim "Malarstwo Żydów polskich okresu międzywojennego", a chętni mogli zwiedzić siedzibę Archiwum Państwowego, gdzie mieściła się dawniej synagoga - przy ul. Żydowskiej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg