Jak być chrześcijaninem w świecie islamu?

Naszym podstawowym powołaniem jest w pokoju przeżywać swą chrześcijańską wiarę pośrodku muzułmańskiego świata – tak katolicki arcybiskup marokańskiej stolicy postrzega przyszłość Kościoła w Afryce Północnej. W Rzymie obradują członkowie tego episkopatu, którego terytorium rozciąga się od Sahary Zachodniej aż po Libię.

Biskupi pracują nad programowym dokumentem, który pozwoliłby chrześcijanom Magrebu zrozumieć swą misję w muzułmańskim świecie. Posiedzenie episkopatu rozpoczęło się od przeglądu sytuacji w poszczególnych krajach Afryki Północnej. Największy niepokój budzi dziś Libia – mówi abp Vincent Landel, ordynariusz Rabatu.

„Nasze tegoroczne spotkanie jest w pewnym sensie historyczne. Po raz pierwszy od 14 lat zabrakło wśród nas dwóch biskupów z Libii, którzy nie mogli przybyć ze względu na sytuację w swym kraju, na to, co się tam teraz dzieje. Nie mówiąc już o tym, że Libia jest krajem zamkniętym. Zamknięte są lotniska, z Libii nie można się wydostać. Z tymi biskupami mamy jednak kontakt, wiemy, jaka jest ich sytuacja, powiedzieli nam, że chcą pozostać pośród swego ludu. Ten fakt ma ogromny wpływ na nasze obrady. Głos biskupów libijskich był zawsze bardzo ważny. Tym razem przemawiają do nas poprzez swą nieobecność” – powiedział abp Landel.

«« | « | 1 | » | »»
 • Karolina
  18.06.2014 22:10
  Dokumenty? Na tyle nas stać?
  Jesteśmy (jeszcze wciąż) bezpieczni w Europie, a tam giną nasi Bracia i Siostry.

  Co możemy zrobić? Bo dokumentem, jego lekturą chyba nic nie zdziałamy...
 • Wind_Catcher
  19.06.2014 00:45
  "Naszym podstawowym powołaniem jest w pokoju przeżywać swą chrześcijańską wiarę pośrodku muzułmańskiego świata – tak katolicki arcybiskup marokańskiej stolicy postrzega przyszłość Kościoła w Afryce Północnej."

  Czy ten katolicki (aby napewno?) arcybiskup czytał Nowy Testament? Czy wyobrażacie sobie św. Pawła, czy apostołów, którzy na zalecenie Pana Jezusa:

  "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata." (Mt 28,19-20)

  ...nie robią absolutnie NIC? Ops, pardon! Jedyne co robią, to w pokoju pośród żydów i pogan przeżywają swoją wiarę. Zalecenie Pana Jezusa (patrz wyżej) brzmi przecież zupełnie inaczej! Nie brzmi ono: "Trwajcie w Kościele w pokoju, nie wychylajcie się aby tego pokoju nie utracić." Jakiś ABSURD!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.