Islamiści dokonali kolejnego zamachu

Co najmniej 15 osób zginęło, a 21 zostało rannych w wybuchu bomby na przystanku autobusowym w mieście Gombe na północnym wschodzie Nigerii - poinformowały w poniedziałek służby ratunkowe. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu.

Czerwony Krzyż, na który powołuje się agencja AFP, szacuje, że w zamachu zginęło 20 osób. Służby ratunkowe poinformowały, że rannym udzielono pomocy medycznej.

Agencje zwracają uwagę, że za zamachem najprawdopodobniej stoją islamiści z Boko Haram, którzy kilka miesięcy temu przeprowadzili podobny atak w tym samym mieście. Pod koniec października w wyniku eksplozji samochodu pułapki zginęło tam co najmniej 10 osób.

W zeszłym tygodniu islamiści uprowadzili 172 kobiety i dzieci oraz zabili 35 osób w ataku na wioskę Gumsuri na północnym wschodzie kraju.

Islamiści z Boko Haram od 2009 roku prowadzą zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe. W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, zginęły tysiące ludzi. Od początku tego roku rebelianci znacznie nasilili ataki.

Boko Haram postrzegane jest jako największe zagrożenie dla Nigerii, największej gospodarki w Afryce i najważniejszego producenta ropy na kontynencie afrykańskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.