„Kolędowanie” biskupa u muzułmanów

Boże Narodzenie było okazją do wymownego gestu pokoju ze strony katolickiego hierarchy w Republice Środkowoafrykańskiej. Arcybiskup stołecznego Bangi Dieudonné Nzapalainga odwiedził obozy dla byłych rebeliantów Seleki – ugrupowania, które obaliło legalny rząd w marcu ub. roku, a następnie zostało zmuszone do odwrotu i oddania władzy.

Fakt, że większość Seleki stanowili muzułmanie, był motywem nadania przez media całemu konfliktowi charakteru religijnego. Abp Nzapalainga od początku sprzeciwiał się takiej interpretacji dramatycznych wydarzeń w Republice Środkowoafrykańskiej, a jego świąteczna wizyta u byłych bojowników była dalszym tego ciągiem. Obecnie zależy mu także na wznowieniu dialogu między środkowoafrykańskimi chrześcijanami i muzułmanami dla odbudowania narodowej jedności.

Problemem, na jaki katolicki hierarcha chciał ponadto zwrócić uwagę, był brak politycznego rozwiązania obecnej sytuacji po zawarciu porozumienia formalnie kończącego wojnę domową. Byli rebelianci i ich rodziny koczują w tymczasowych obozach w trudnych warunkach bytowych. Dlatego wizyta miała również charakter humanitarny z dostarczeniem środków czystości, ryżu i ubrań dla dzieci.

Abp Nzapalainga wysłuchał także narzekań mieszkańców obozów na brak zainteresowania ze strony rządu ich losem. „Wziąłem więc na siebie z pogodą te ich pretensje, całą agresywność – stwierdził hierarcha. – Myślę, że oni też powinni się wziąć za siebie. Chodzi o to, żeby opadły maski, żebyśmy patrzyli na siebie inaczej niż jak na dzikich. Oni też są ludźmi” – dodał arcybiskup Bangi.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RŚA, SELEKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.