Kościół o zamachu na "Charlie Hebdo"

Stolica Apostolska oraz francuski Kościół zdecydowanie potępiły zamach terrorystyczny na redakcję francuskiego magazynu „Charlie Hebdo”. W jego wyniku 12 osób nie żyje a przynajmniej 10 jest ciężko rannych.

W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej znajdujemy słowa podwójnego potępienia z powodu aktu przemocy oraz zamachu na wolność słowa. Natomiast sekretarz generalny francuskiego episkopatu a zarazem jego rzecznik, ks. prałat Olivier Ribadeau Dumas w imieniu Kościoła wyraził współczucie osobom bliskim ofiar zamachu oraz redakcji tygodnika „Charlie Hebdo”. Stwierdził, że nic nie może usprawiedliwiać takiej przemocy. Jest ona wymierzona w wolność słowa, będącą podstawowym elementem życia społecznego. Jednocześnie wskazał, że społeczeństwo pluralistyczne musi nieustannie podejmować trud budowy pokoju i braterstwa. „Ujawnione w tym zamachu barbarzyństwo rani nas wszystkich” - czytamy w komunikacie. Ks. Ribadeau Dumas zachęcił, aby w obliczu gniewu, który może ogarnąć społeczeństwo podwoić wysiłki na rzecz umocnienia pokoju i braterstwa. Wyrazy solidarności z ofiarami tego zamachu wyraziła również redakcja katolickiego dziennika „La Croix”.

„Charlie Hebdo" to popularny we Francji lewicowy tygodnik publikujący satyrę wymierzoną często w religie i przywódców religijnych. Wielokrotnie ściągał na siebie krytykę świata muzułmańskiego za publikowanie karykatur proroka Mahometa.

Na jednej z okładek pismo to zamieściło rysunek Trójcy Świętej podczas stosunku seksualnego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCJA, MEDIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Tolek
  08.01.2015 21:22
  A mi przyszła do głowy taka refleksja... pozwólcie, że zacytuję:

  "W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: «Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam1 i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie»." Łk 13, 1-5

  Pomijając winę prowokatorów z "Charlie Hebdo" to ta ogólnoświatowa ekspansja zła ma jedno źródło: odwrócenie się ludzi (jednostek) i całych narodów od Boga. Gdzie nie ma Boga, tam wchodzi szatan, każdy głupi to wie. I żadne ludzkie wysiłki, sojusze, pakty, dyskusje, konferencje czy nawet rozwiązania militarne NIC tu nie dadzą. Nawet cała ludzkość działając razem nie pokona zła, jeśli jest to działanie "RAZEM, ALE BEZ BOGA".

  Jeden Jest, który pokonał szatana - Jezus Chrystus. I tylko On, i tylko z Nim można zwyciężyć... przez Niepokalaną!

  Bez Niego - "wszyscy podobnie zginiemy".
 • myśląca
  09.01.2015 12:24
  Ewa @ - zgadzam się i podpisuję obiema rękoma !!!
  Wolność nie polega na tym , że ,, beztalęcia ",
  żeby zaistnieć , będą pluć i deptać wszystkie wartości . I nie ma co zasłaniać się , jak to robią inni , że zdroworozsądkowy ogląd sytuacji nie przystoi chrześcijanom .
  Przystoi , przystoi bo prawdziwi chrześcijanie
  to ludzie myślący !!!
 • qwertynable
  10.01.2015 05:42
  Nie troluje, chcialbym zeby forumowicze wyjasnili mi pewna rzecz ktorej nie rozumiem:
  Dlaczego jest dopuszczalne wysmiewanie sie z czyichs pogladow politycznych ale religijnych juz nie? Ostatecznie to jest jedno i to samo. Widze tu brak logiki i konsekwencji. Dlaczego przekonania religijne podlegaja szczegolnej ochronie?
 • Gość
  28.04.2017 13:55
  "Na jednej z okładek pismo to zamieściło rysunek Trójcy Świętej podczas stosunku seksualnego"- to kościół francuski uważa za wolność słowa?!!! Szok !!! Pamiętam te wypowiedzi w mediach . Ani słowa krytyki tego co robi charlie hebdo !!! Wychodzi na to ,że można pluć ,blużnić ,profanować ,bo jest wolność. Jak się obraziło Komorowskiego to ludzie trafiali do więzień i nie było wówczas wolności słowa. Ale jak blużniercy obrażają to jest wolność słowa
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.