3 tys. osób oskarżonych o terroryzm

W ciągu najbliższych dwóch lat ok. 3,3 tys. osób oskarżanych o terroryzm będzie sądzonych przez specjalne sądy wojskowe w Pakistanie - podały w czwartek lokalne media. Ma to być odpowiedź Islamabadu na atak talibów na szkołę, w którym zginęło 132 uczniów.

"Około 3 tysięcy osób podejrzanych o terroryzm i zatrzymanych podczas operacji w dystryktach Swat, Północnym i Południowym Waziristanie oraz 300-400 innych osób stanie przed sądami wojskowymi; wcześniej byli sądzeni przez trybunały antyterrorystyczne" - powiedział przedstawiciel władz Pakistanu "Express Tribune".

Prezydent tego kraju Mamnoon Hussain podpisał w środę ustawę powołującą sądy wojskowe zajmujące się przypadkami ekstremistów. Dzień wcześniej odpowiednia poprawka do konstytucji została przegłosowana przez tamtejszy parlament. Powstanie specjalnych trybunałów zapowiadał w grudniu 2014 roku pakistański premier Mian Muhammad Nawaz Sharif.

"Ta ustawa dotyczy twardogłowych terrorystów mordujących Pakistańczyków; to ważny dzień dla kraju, który postanowił wyrwać korzenie tego zjawiska" - mówił Sharif zaraz po parlamentarnym głosowaniu.

W grudniu 2014 roku władze podjęły decyzję o przerwaniu moratorium na karę śmierci. Była to odpowiedź na atak z tego samego miesiąca komanda talibów na prowadzoną przez pakistańską armię szkołę dla dzieci wojskowych w Peszawarze. W ataku, uznawanym za najkrwawszy w historii kraju, zginęło 141 osób, w tym 132 dzieci. Talibowie oświadczyli, że to zemsta za prowadzoną przeciwko nim ofensywę rządową w Północnym Waziristanie. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.