Francja - wzrasta wrogość wobec muzułmanów

W ciągu dwóch tygodni po dżihadystowskich zamachach w Paryżu odnotowano we Francji 128 antymuzułmańskich incydentów, czyli prawie tyle, ile w całym ubiegłym roku - poinformowało w piątek narodowe obserwatorium przeciwko islamofobii.

Zestawienie przygotowano na podstawie skarg złożonych służbom bezpieczeństwa; nie uwzględniono w nim Paryża i okolic. O antyislamskich przejawach wrogości na tych terenach traktować będzie oddzielny raport.

Od zamachów z 7-9 stycznia, w których zginęło 17 osób, doszło do 33 ataków wymierzonych w muzułmańskie miejsca kultu, głównie meczety. Odnotowano także 95 gróźb - podało obserwatorium, powołane przez Francuską Radę Kultu Muzułmańskiego (CFCM).

W 2014 roku informowano o 133 antymuzułmańskich incydentach, a rok wcześniej - 226.

"Te liczby nie odzwierciedlają jednak rzeczywistości, gdyż wielu muzułmanów nie chce składać skarg, gdy padają ofiarami ksenofobii. Są przekonani, że nie dojdzie do żadnej reakcji i te obawy często się potwierdzają" - komentuje obserwatorium.

Od paryskich ataków, za którymi stali francuscy dżihadyści, "akty islamofobii w stosunku do francuskich muzułmanów osiągnęły rekordowy poziom" - napisał w oświadczeniu szef obserwatorium Abdallah Zekri.

Ubolewał, że po raz pierwszy w historii odnotowano przypadki obrzucenia granatami lub ostrzelania. Nie poinformował jednak, gdzie do nich doszło, ani w co były wymierzone.

Zekri skrytykował też francuskich polityków, którzy jego zdaniem nie potępiają tych "odrażających aktów".

Jak przypomina AFP, islam jest drugą religią we Francji i szacuje się, że ma w tym kraju 3,5-5 mln wyznawców. We Francji istnieje 2,3-3 tys. meczetów i sal modlitewnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ser
  23.01.2015 13:47
  niestety ale muzułmanów we FRancji jest pewnie z ok. 10 mln. kto policzy te setki tysięcy nielegalnych, a nawet urodzonych w no-go zone we Francji. Rosyjska gazeta wrzuciła prognozowaną mapkę Europy za kilkadziesiąt lat. Widniał na niej Arabski Kalifat ze stolicą w Marsylii. Raczej do tego dojdzie, może nawet na terenie większym niż wieszczą Rosjanie. albo Francja się nawróci i wydali muzułmanów albo będzie tylko kalifat.
 • ech
  23.01.2015 22:49
  Szkoda, że się tak chrystianofobią nie przejmują...
 • M.
  24.01.2015 23:40
  Dla mnie to wszystko to jakaś paranoja. Bo nie-chrześcijanie obrażali m.in. muzułmanów (a przecież nie tylko ich religię),a kto obrywa? Chrześcijanie, jakoby to oni by za tym stali, chociaż to oni są właśnie zobowiązani do tego, by nie obrażać inne religie. Może niektórym muzułmanom wydaje się, że Europa jest chrześcijańska nadal - korzenie ma takie, ale obyczajowo nie jest już chrześcijańska od jakiegoś czasu, więc za tym zepsuciem, nie chrześcijanie stoją, a przynajmniej nie powinni.
  Tu pewnie też podobna sytuacja.. dżihadyści zrobili to, co zrobili - obrywają inni muzułmanie, bo podejrzewam że to jakiś odłam ich tylko. To wszystko jest chore. Chore i tyle. Zero jakiegoś porozumienia.. a same nieporozumienia. Kurcze no... wszyscy jesteśmy dziećmi Boga niezależnie od religii, On nas stworzył, powołał do życia, każdego jako człowieka, no ile jeszcze ma trwać takie wojowanie między sobą, tak naprawdę - bratobójstwo?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.