Będą walczyć z Boko Haram

Interwencja zbrojna sił międzynarodowych jest jedynym skutecznym sposobem powstrzymania ofensywę islamskich fundamentalistów.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poparł plany Unii Afrykańskiej w sprawie utworzenia regionalnych sił do walki z rebeliantami z Boko Haram. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas szczytu, który odbywa się w stolicy Etiopii, Addis Abebie.

Gotowość do wysłania swych wojskowych wyraziły cztery kraje sąsiadujące z Nigerią - Benin, Kamerun, Czad i Niger. Regionalne siły miałyby roczny mandat i przeprowadzałyby „operacje wojskowe, by zapobiec ekspansji Boko Haram i działalności innych organizacji terrorystycznych oraz eliminowałyby ich obecność”. Plan powołania tych sił musi zostać zatwierdzony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Islamskie ugrupowanie Boko Haram rozpoczęło swoją ofensywę w Nigerii w 2009 r., siejąc śmierć i zniszczenie. Z czasem zaczęło także przenikać na teren krajów ościennych, m.in. rekrutując w nich żołnierzy. Rebelianci dążą do przejęcia kontroli nad regionem i utworzenia tam muzułmańskiego państwa, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Szacuje się, że tylko w ubiegłym roku w Nigerii z rąk islamskich bojówkarzy zginęło ponad 10 tys. osób, a tysiące porwano. Wprowadzenie stanu wyjątkowego w trzech północnych stanach Nigerii, gdzie koncentrują się działania islamistów, nie przyniosło pożądanych efektów, stąd wołanie Kościoła i wspólnoty cywilnej o rozpoczęcie interwencji międzynarodowych sił zbrojnych.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.