W islamie powstanie "urząd nauczycielski"?

Wielki imam meczetu Al-Azhar w Kairze zaproponował reformę nauczania islamu.

Według egipskiej gazety „Ahram Online” z 23 lutego, podczas konferencji na temat walki z terroryzmem, jaka odbywa się w Mekce, rektor największego islamskiego uniwersytetu, Ahmed el-Tayeb powiedział, że w obliczu „chaosu” przekonań w islamie trzeba je wszystkie „wziąć pod kontrolę”. "Jeśli do tego nie dojdzie, wspólnota islamska zostanie pozbawiona nadziei na przywrócenie jedności" - uważa imam.

El-Tayeb potępił grupy ekstremistyczne, które w sposób błędny interpretują islam i zażądał utworzenia specjalnego programu oświatowego, który we właściwym świetle ukaże "koncepcje błędne i dwuznaczne w islamie". Zaapelował też o zwołanie wspólnej konferencji międzynarodowej znawców islamu, podczas której doszłoby do dyskusji na temat wspólnych wartości oraz interpretacji islamu specyficznej dla różnych krajów. "Mogłoby się to przyczynić do większej stabilności społecznej w poszczególnych krajach" - uważa islamski uczony.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ISLAM

 • myśliwy
  24.02.2015 14:06
  To raczej niemożliwe. Nie ma się co podniecać. Owszem, zdarzały się w przeszłości próby ujednolicenia "nauczania islamu" (ciekawe swoją drogą, skąd to określenie?). Najbardziej spektakularne było ujednolicenie tekstu Koranu przez Umara. Ale poza tym, niczego podobnego nie należy się spodziewać. Tym bardziej, że tradycja sunnicka jest w kwestiach interpretacji Koranu, hadisów i Proroka, bliższa temu, co np. o Biblii sądzą chrześcijańscy protestanci. Szyici ze swoimi fatwami będą mieli z kolei nieprzekraczalny problem przede wszystkim wobec sunnitów. Innymi słowy, nawet szanowany kairski Al-Azhar proponując takie reformy łatwiej narazi się na zarzut uzurpowania sobie jakichś uprawnień. Poza tym, utworzenie takiego "urzędu nauczycielskiego", nawet gdyby było możliwe, oznaczałoby przede wszystkim tamę dla nurtów modernistycznych w islamie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja