Prawo w różnych obszarach kultury jest tematem tegorocznej edycji Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, które rozpoczną się w Szczecinie 17 marca. W programie trzydniowych spotkań znalazły się wykłady, dyskusje i warsztaty.
Pomysł tegorocznego tematu Adlojady wziął się z konieczności nowego rozpatrzenia zagadnienia związków prawa i kultury z udziałem przedstawicieli różnych dyscyplin - powiedział dziennikarzom dr hab. Jerzy Madejski prof. Uniwersytetu Szczecińskiego. Według niego, prawo to jedno z najbardziej intrygujących zagadnień literatury, bez którego nie sposób zrozumieć np. twórczość Kafki. Sama sztuka interpretacji łączy zaś nauki filologiczne i prawo - dodał.
Podczas festiwalu zaplanowano spotkania z okazji 40. rocznicy śmierci Hannah Arendt - jak powiedział Madejski - "bodaj najważniejszej XX-wiecznej intelektualistki". "To osoba bardzo ważna dla kilku kultur: niemieckiej, amerykańskiej, oczywiście dla żydowskiej i kultury Izraela. Chcemy podyskutować o książkach, które z tej okazji ostatnio ukazały się" - dodał Madejski.
Organizatorzy zapraszają także na debatę "Uniwersytet otwarty", która ma sprowokować dyskusję nad współczesną rolą uniwersytetu w Szczecinie.
Madejski dodał, że Adlojada jest skierowana do szerokiego grona odbiorców i ma skłaniać do "dojrzałej debaty" na trudne niejednokrotnie tematy.
W tegorocznych spotkaniach uczestniczyć będą przedstawiciele różnych dyscyplin i specjalności naukowych z kilku ośrodków akademickich z kraju i zagranicy. Wśród tematów pojawią się m.in. oddziaływanie współczesnych prądów umysłowych na doktryny prawne, relacje między prawem religijnym i prawem świeckim, a także wpływ kultury masowej na wyobraźnię prawną.
Zaplanowano także dyskusję o odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej, a także debatę o biografiach. Jedna z części poświęcona będzie także mieniu żydowskiemu w zbiorach muzealnych.
Tegoroczną Adlojadę rozpocznie 17 marca otwarcie wystawy fotografii Piotra Piluka "Niewyjaśnione dziedzictwo. Ślady niemieckich Żydów na Śląsku". Tego samego dnia zaplanowano również promocję książki "Adlojada. Ekonomia i kultura" poświęconej poprzedniej edycji imprezy.
Nazwa Adlojada oznacza radosną, purimową paradę uliczną. Pierwsza Adlojada odbyła się w Tel-Awiwie w 1912 roku. Świąteczne parady uliczne spopularyzował mer tego miasta.
Organizatorami Dni Kultury Żydowskiej Adlojada są Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz wydziały: filologiczny i humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Polskie Towarzystwo Autobiograficzne i Secesja Cafe.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?