Muzułmanie rozpoczęli Ramadan

Powstrzymywanie się w ciągu dnia od jedzenia, picia czy wszelkich rozrywek obowiązuje przez najbliższy miesiąc wyznawców islamu. W czwartek rozpoczęli oni bowiem post, zwany Ramadanem. Zakończy go 3-dniowe święto Ramadan Bajram, które rozpocznie się 17 lipca.

30-dniowy post wyznawców islamu, to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia postu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu gregoriańskim.

Ścisły post w Ramadanie jest jedną z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki. Obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznacza powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu, współżycia seksualnego.

Ramadan polskich muzułmanów rozpoczęły nocne modlitwy ze środy na czwartek, które miały miejsce w meczetach i domach modlitw.

Mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu zwraca uwagę, że muzułmanie poświęcają czas postu na refleksję nad własnymi dokonaniami i starają się rozliczyć ze wszystkich uczynków. Zwrócił też uwagę, że szczera modlitwa i pokorne znoszenie wyrzeczeń pozwalają lepiej zrozumieć tych, którzy cierpią głód i niedostatek każdego dnia.

"Ramadan stanowi ponadto okres wyciszenia, zwiększonej życzliwości wobec świata i ludzi. Muzułmanie powstrzymują się od gniewu i kłótni, od wyrządzania komukolwiek najmniejszego nawet zła. Zwracają się do Boga z prośbami o wybaczenie niedobrych uczynków, o błogosławieństwo dla siebie, swych rodzin oraz bliźnich" - dodał Miśkiewicz.

W okresie postu polska społeczność muzułmańska spotykać się będzie na okolicznościowych modlitwach w meczetach, domach modlitw, ośrodkach i centrach gmin wyznaniowych Muzułmańskiego Związku Religijnego RP.

Miśkiewicz przypomniał, że szczególną okazją do modlitw będzie Kadyr Noc - przypadająca 13 lipca tzw. noc przeznaczenia. Wyznawcy islamu wierzą bowiem, że ta noc decyduje o tym, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Dlatego wielu z nich szczególnie wtedy modli się i czyta Koran.

Ramadan zakończy radosne święto Ramadan Bajram. W pierwszy dzień tego święta w Białymstoku organizowany jest z tej okazji tradycyjny bal tatarski, na który zjeżdżają przedstawiciele tej społeczności z całego kraju.

Liczbę wiernych należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce szacuje się na 20-25 tysięcy. Cudzoziemcy, to przede wszystkim studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów muzułmańskich.

***

Więcej o Ramadanie znajdziesz tutaj

«« | « | 1 | » | »»