Żydowska kolekta na podpalone sanktuarium

Składkę na pomoc w odbudowie katolickiego sanktuarium w miejscowości Tabgha w Galilei ogłosił izraelski rabin Alon Goshen-Gottstein, założyciel i dyrektor jerozolimskiego Instytutu Międzyreligijnego Elijah.

Klasztor benedyktynów z kościołem Rozmnożenia Chleba nad Jeziorem Galilejskim został podpalony przed dwoma tygodniami, 18 czerwca, najprawdopodobniej przez żydowskich fanatyków religijnych. Zniszczeniu uległ m.in. magazyn z książkami i spaliła się część dachu. Żydowską inicjatywę składki na odbudowę poparły dwie izraelskie organizacje międzyreligijne zabiegające o dialog i ustanie aktów nienawiści ze względu na religię (Tag Meir i Mosaica). Pierwszy czek złożył symbolicznie przewodniczący izraelskiego parlamentu Yuli Edelstein.

Również wielu żydowskich sąsiadów klasztoru w miejscowości Tabgha wyraziło benedyktynom solidarność. Tym niemniej obawy tamtejszych chrześcijan budzi fakt, że izraelska policja nie ujęła dotąd podpalaczy. Niektórzy uważają, że siły bezpieczeństwa wiedzą, kto jest sprawcą pożaru, ale nie chcą tego ujawnić. Niepokojące jest, że podobne ataki na chrześcijańskie miejsca kultu w ostatnim czasie w Izraelu często się powtarzają.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja