Naszym obowiązkiem jest pomagać uchodźcom

W związku z zalewającą w ostatnich tygodniach Unię Europejską falą uchodźców, prezydium Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wystosowało specjalne oświadczenie. Jest to ważny głos Kościoła na Starym Kontynencie w debacie na temat wspólnej europejskiej polityki migracyjnej i azylowej.

„Fala uchodźców napływających do Europy stawia nasze kraje przed ogromnymi wyzwaniami. Sytuacja na południu kontynentu, w krajach do których uchodźcy przybywają, pokazuje, że dotychczasowe rozwiązania nie działają. Jednak problemy te można przezwyciężyć w duchu wspólnej odpowiedzialności i współpracy. Fakt, że niektóre kraje starają się zwolnić z tej odpowiedzialności jest nie do przyjęcia” – czytamy w oświadczeniu. Biskupi dziękują wszystkim, którzy w tym szczególnym momencie świadczą innym pomoc. Z kolei w obliczu narastania wrogości wobec przybyszów apelują o zdecydowane przeciwstawienie się jej.

Prezydium COMECE wsparło inicjatywę Komisji Europejskiej zmierzającą do bardziej sprawiedliwego podziału uchodźców i ustalenia wspólnych standardów w zakresie udzielania azylu w Europie. Wskazują na konieczność przyjęcia pewnych regulacji na poziomie europejskim ze względu na bardzo szeroki zakres zjawiska.

 Przewodniczący COMECE kard. Reinhard Marks podkreślił, że budowa ogrodzenia z drutu kolczastego, czy jakiegokolwiek innego muru, nie jest tu żadnym rozwiązaniem: „Nie możemy pozwolić, by ludzie umierali na granicach Europy. Naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest pomagać uchodźcom, niezależnie od ich pochodzenia czy religii, do czego nawołuje Franciszek. Wezwanie Papieża do solidarności z tymi, którzy szukają schronienia i azylu zobowiązuje cały Kościół. Ich los nie może być nam obojętny” – powiedział kard. Marx.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • abwin
  11.09.2015 11:28
  Cytat:"Na początku marca 2015 roku przebywający na wygnaniu w Kairze, kuzyn obalonego libijskiego przywódcy Mu’ammara al-Kaddafiego, Ahmed Kadafi al-Dam podał, iż już w niedługim czasie może dotrzeć przez Morze Śródziemne do Włoch, a później na teren innych państw Starego Kontynentu nawet pół miliona zwolenników ISIS. Kadafi al-Dam twierdzi, iż Państwo Islamskie werbuje dżihadystów obiecując im białe europejskie dziewice. Według niego, terroryści z Państwa Islamskiego już teraz dysponują śmiercionośną bronią, którą mogą zaatakować Europę, powodując straty porównywalne z tymi, jakie wywołały zamachy z 11 września 2001 r."
  Dlaczego COMECE sprzyja islamizacji Europy? Ślepe miłosierdzie przynosi szkody i wcale nie jest to po chrześcijańsku. To jest muzułmańska inwazja na Europę. Arabia Saudyjska zadeklarowała pomoc w postaci wybudowania 200 meczetów w Niemczech.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.