Rekordowa liczba chasydów w Humaniu

Rekordowa liczba chasydów świętuje żydowski Nowy Rok w Humaniu w centralnej Ukrainie, gdzie znajduje się grób słynnego rabina Nachmana. MSW obwodu czerkaskiego podało w poniedziałek, że do miasta przybyło prawie 30 tysięcy pielgrzymów.

Przed obchodami nowego, 5776. roku, zwanego w tradycji żydowskiej Rosz Haszana, chasydzi przekazali władzom Humania 300 tysięcy hrywien (ok. 50 tysięcy złotych), które zebrali na wsparcie ukraińskich żołnierzy uczestniczących w walkach z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Według resortu w roku ubiegłym Humań przyjął na obchodach Rosz Haszana niewiele ponad 20 tysięcy chasydów z różnych państw świata.

Nad porządkiem w tym ponad 80-tysięcznym mieście czuwa w tych dniach 400 funkcjonariuszy ukraińskiego MSW i 15 policjantów z Izraela.

Rabin Nachman (1772-1810), zwany też Nachmanem Bracławskim, uważany jest za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich. Każdego roku jego mogiłę w Humaniu odwiedzają tysiące pielgrzymów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • czytelniczka
  15.09.2015 07:19
  święto chasydów jest bardzo ważną wiadomością dla Gościa Niedzielnego
 • Stanisław_Miłosz
  16.09.2015 12:51

  Sentymentalny powrót Chazarów (zw. Aszkenazi) do Ziemii Rozproszenia*/, a kto wie czy nawet - skoro "rekordowa liczba" - czy nie "Coś" więcej:

   

  http://wirtualnapolonia.com/2015/09/14/tajny-plan-izraela-drugi-izrael-na-ukrainie/

   

  Ostatecznie, nie jest żadną tajemnicą pochodzenie "etniczne" (jeśli tak można powiedzieć, choć bardziej bliskie byłoby "kulturowe") ukraińskich oligarchów, zarówno tych zaangażowanych po jasnej, jak i ciemnej stronie mocy w konflikcie z Rosją Putina.

   

   

  */ Rozproszenia przez Ruś Kijowską i kolejne fale tureckich i mongolskich koczowników ze wschodu, z Azji Centralnej, z Mongolii.

  22
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.