Święto Trąbek w Humaniu

Ponad 20 tys. chasydów w tym 25 kobiet i 1891 dzieci z 20 krajów świata, głównie z Izraela, przyjechało na Ukrainę, aby w Humaniu obchodzić nadejście żydowskiego Nowego Roku (5775) - święta Rosz ha-Szana.

Nosi ono nazwę także Święta Trąbek, ponieważ podczas uroczystości dmie się kilkakrotnie w rytualny róg – szofar. W Humaniu pochowany jest rabin Nachmann z Bracławia, jeden z najważniejszych myślicieli tego kierunku w łonie judaizmu. Nachmann był prawnukiem jednego z twórców chasydyzmu, Izraela Baal Szem Towa, urodzonego w Okopach św. Trójcy nad Dniestrem. Grób Nachmanna w Humaniu przez cały rok jest odwiedzany przez pielgrzymki chasydów, ale główne nasilenie pątniczego ruchu ma miejsce zawsze we wrześniu, podczas obchodów święta Rosz ha – Szana. Obchody mają formę modlitwy ekstatycznej, w której ważną rolę pełnią taniec i śpiew, prowadzącej do stanu radosnego uniesienia i zachwytu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Podpisany
  30.09.2014 13:04
  Spójrzcie na to zdjęcie... I nikt z postępowej ludzkości się nie zająknie o prawach kobiet, o tym by mogły być tam rabinkami, a tym by mogły zatańczyć (nawet ubrane, a niech tam!).

  Nic, cisza. Jedynie ten "wredny" szowinistyczny KK nie chce by kobieta była papieżycą, biskupicą czy choćby księżycą (księżną od biedy).

  Wzywam Was do apelu towarzyszki od poniedziałków, śród i piątków! Gdzie wolność i swoboda i dziewczyna młoda czy leciwa nawet?!

  Co na to pasożytująca na naszych podatkach dama od równocośtam kobiet i samców?
  Kobiety nawet ładniej wyglądają w takich czapach choćby zimą czy latem w kozaczkach i tiszirciku...

  Zofia Nałkowska i wy siostry! Do boju. Niech chasydzi otworzą się na kobiety!

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.