Muzułmanie o "patologii islamu"

Była to konferencja o znaczeniu historycznym – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Dubost. Choć znaczenie może mieć tylko jako początek długiego procesu.

Prawa mniejszości religijnych w krajach muzułmańskich  to temat zakończonej właśnie w Maroku trzydniowej konferencji uczonych islamskich. Uczestniczyło w niej ponad 300 osób z 60 krajów. Zaproszono też przedstawiciela Kościoła katolickiego. Był nim bp Michel Dubost, odpowiedzialny we francuskim episkopacie za dialog międzyreligjny. Jego zdaniem konferencja ta miała charakter przełomowy. Przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy w świecie muzułmańskim mówiono nie tylko o ochronie mniejszości, ale wprowadzono też pojęcie praw obywatelskich i polecono pogłębienie tej kwestii, by pogodzić ją z tradycją islamską.

Inną przełomową kwestią jest uznanie faktu, że postawa islamskich terrorystów wynika z samego islamu – mówi bp Dubost.

„Była to konferencja o znaczeniu historycznym – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Dubost. – Oczywiście, jest ona reakcją na terroryzm i wynika z wydarzeń arabskiej wiosny. Ale po raz pierwszy na tak wysokim szczeblu uznano, że istnieje związek między tymi, którzy powołują się na islam w szerzeniu terroru a samym islamem. Nazywają to patologią islamu i chcą to przezwyciężyć. Takie postawienie problemu uważam za bardzo ważne”.

Bp Dubost zastrzega jednak, że pozytywne wnioski, do jakich doszli muzułmańscy uczeni, nie będą miały bezpośredniego przełożenia na aktualne wydarzenia. Można to w najlepszym wypadku uznać za początek długiego procesu – dodaje przedstawiciel francuskiego episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
  • yeti
    01.02.2016 10:32
    "Nazywają to patologią islamu i chcą to przezwyciężyć."?. Każdy muzułmanin studiując dokładnie Koran a szczególnie tzw. wersety medyńskie ,w końcu się spatalogizuje.Ten problem ze strony muzułmanów chyba podejmowali niedouczeni albo ludzie nieszczerzy,stosując taktykę "takkija".
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.