Rząd Egiptu o „ochronie kościołów w islamie”

Najwyższa Rada Spraw Islamskich, działająca przy Ministerstwie ds. Wspierania Religii (WAQF) Egiptu ogłosi w ciągu miesiąca przewodnik na temat „ochrony kościołów w islamie”. Zapowiedział to 30 marca minister Mohamed Muchtar po rozmowie z szefem Rady, której jednym z zadań jest śledzenie na bieżąco publikacji krążących w meczetach.

Przygotowywane opracowanie chce w sposób udokumentowany wykazać, że w społeczeństwach muzułmańskich odniesienie do Koranu może się przejawiać w formach odwołujących się do wartości współżycia i szacunku między wyznawcami różnymi religii. Minister mówił o tym podczas prezentacji innej inicjatywy wydawniczej – podręcznika-encyklopedii. Jej celem jest obalenie niektórych fałszywych koncepcji islamu, co, zdaniem przedstawiciela rządu, może być użytecznym narzędziem w walce z ekstremizmem.

W sierpniu 2014 niektóre grupy islamistów, represjonowane przez wojsko, zaatakowały w odwecie chrześcijańskie miejsca kultu i placówki oświatowe w całym kraju. Spalono i zniszczono wówczas ponad 40 kościołów. Później egipski trybunał administracyjny orzekł, że kościoły jako miejsca kultu nie mogą być wyburzane. Dotyczyło to przypadku sprzed kilku lat, gdy Prawosławny Patriarchat Aleksandryjski chciał zburzyć jedną ze świątyń, aby na tym miejscu zbudować nowy obiekt.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.