Szwecja: Minister-muzułmanin miał związki z terrorystami

Szwedzki premier zdymisjonował w poniedziałek ministra budownictwa mieszkaniowego i urbanizacji Mehmeta Kaplana (Partia Zielonych) w związku z ujawnieniem przez media, że spotkał się on z przedstawicielem tureckiej terrorystycznej organizacji Szare Wilki.

Przy innej okazji urodzony w Turcji Kaplan, który jest praktykującym muzułmaninem, przyrównał politykę Izraela wobec Palestyny do działań nazistowskich Niemiec wobec Żydów w latach 30.

"Przyjmuję rezygnację Mehmeta Kaplana" - powiedział na specjalnie zwołanej konferencji premier Stefan Loefven. Towarzyszący mu Kaplan tłumaczył, że odrzuca wszelkie formy ekstremizmu. "Zielona ideologia oznacza pokój, różnorodność kulturową oraz globalną solidarność" - zapewniał zdymisjonowany polityk Partii Zielonych.

Według szwedzkich ekspertów premier Loefven zmusił Kaplana do dymisji, aby ratować już osłabione kryzysem migracyjnym notowania rządu, który od 2014 roku tworzą socjaldemokraci oraz Zieloni. "Premier nie odpowiedział na pytanie, czy przed powołaniem Kaplana na stanowisko została sprawdzona jego przeszłość. Brak takich działań może spowodować dalszą krytykę i dyskusję" - stwierdził komentator polityczny telewizji SVT Mats Knutson.

Zakres obowiązków Kaplana, który zajmował się także technologiami IT, został rozdzielony pomiędzy innych ministrów.

Mehmet Kaplan zanim został ministrem oraz parlamentarzystą z Partii Zielonych przez wiele lat zasiadał we władzach największych organizacji muzułmańskich w Szwecji.

«« | « | 1 | » | »»
 • Hydrus
  18.04.2016 17:26
  Gratuluję Szwedom rządu.
 • paulus
  18.04.2016 21:33
  Jest to typowe i czeste nazwisko tureckie i znaczy tygrys...a to troche wiecej jak ...szary wilk...no ijeszcze bardziej przebiegly. Szczegolnie dla ..niewiernych.Szkoda , ze szwedzi o tym nie chca wiedziec , myslac ze to zielona zaba.
 • Atim
  19.04.2016 07:49
  Podobny związek z islamistami (także małżeński) miał burmistrz Brukseli.
  I taka jeet już rzeczywistość Europy.
 • Rafał
  19.04.2016 10:11
  Z innej beczki, takie organizacje jak Zieloni zwalczają wszelką religię, przynajmniej tak głoszą. W praktyce walczą głównie z chrześcijaństwem. Praktykujący muzułmanin jak widać nie przeszkadzał im i mógł zająć nawet ważne stanowisko w rządzie :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.