"Burka poważną przeszkodą w integracji"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę podczas konferencji o wolności wyznania w Bundestagu, że zasłaniająca całe ciało burka jest poważną przeszkodą w integracji muzułmanek, zastrzegła jednak, że jest przeciwna całkowitemu zakazowi tego stroju w Niemczech.

Merkel powiedziała, że ukrywanie twarzy bardzo przeszkadza w poznaniu i mocno ogranicza możliwość właściwej oceny osobowości. Niemiecka kanclerz zastrzegła, że wolność wyznania obejmuje także prawo do publicznego demonstrowania swojej wiary. Szefowa rządu zapowiedziała, że niemieckie władze precyzyjnie określą w jakich dziedzinach całkowita zasłona nie jest pożądana. Wymieniła w tym kontekście służbę publiczną oraz wymiar sprawiedliwości.

Bawarska CSU domaga się całkowitego zakazu noszenia burki. Podobne stanowisko prezentuje prawicowa antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Merkel opowiedziała się za religijnym i światopoglądowym pluralizmem. "Praktykowany pluralizm jest następstwem wolności" - zaznaczyła córka ewangelickiego pastora. Merkel ostrzegła przed wywieraniem nacisków na mniejszości. Podkreśliła wagę prawa do "bycia innym" (od większości).

Powołując się na naukowe badania, Merkel powiedziała, że przeważająca większość uchodźców "bardzo sobie ceni" tolerancję i wolność wyznania. Pomimo to na władzach spoczywa obowiązek propagowania tych wartości. Wielu imigrantów pochodzi z krajów, w których brak jest wolności wyznania, a antysemityzm i nienawiść do Izraela są na porządku dziennym - mówiła kanclerz. Wyraziła zrozumienie dla obaw gmin żydowskich w Niemczech przed ekscesami.

Merkel zaznaczyła, że rozdział Kościoła od państwa jest wyrazem wolności wyznania. "Pomimo tego państwo powinno oferować dobre religijne wykształcenie" - zaznaczyła. jej zdaniem w Niemczech potrzebne są wydziały teologii i ośrodki kształcenia w szkołach wyższych, gdzie powinni być kształceni księża, rabini czy imamowie, a także nauczyciele religii. Jak dodała, potrzebna jest też nauka religii w szkołach, także dla dzieci muzułmańskich.

W międzynarodowej konferencji w Bundestagu uczestniczyło około 100 parlamentarzystów z 60 krajów. Posłowie dyskutowali o metodach zagwarantowania wolności wyznania oraz o wpływie dużej liczby uchodźców na sytuację wspólnot religijnych w Niemczech. Jednym z inicjatorów spotkania był szef klubu parlamentarnego CDU/CSU w Bundestagu Volker Kauder.

«« | « | 1 | » | »»
 • kwazar
  15.09.2016 09:30
  Burka jest przeszkodą w integracji? Jak kawałek płótna może przeszkadzać w integracji? Ja myślałem, że przeszkodą w integracji są różnice kulturowe, mentalne, edukacyjne, obyczajowe, niechęć do zmiany swojego stylu życia, próby utworzenia kalifatu i traktowanie państwa goszczącego jako terytorium do zdobycia, etc.

  A tu proszę - kawałek szmaty, o tym decyduje. Co jeszcze w głowach mądrych władców tego świata się znajduje, a czego w nich nie ma? Z czego opustoszały te głowy?
 • Gość
  15.09.2016 12:42
  "Kawałek szmaty", jak Waść piszesz, stoi właśnie dokładnie za "różnicami kulturowymi, mentalnymi, edukacyjnymi, obyczajowymi, niechęcią do zmiany swojego stylu życia, próbami utworzenia kalifatu i traktowania państwa goszczącego jako terytorium do zdobycia, etc..." Więc z tymi głowami, to bym trochę bardziej uważał. P.S. - Brawo Pani kanclerz!
 • kwazar
  15.09.2016 19:24
  No niestety to tylko kawałek szmaty. Jeśli od jej noszenia zależy czy chcę się uczyć, czy chcę w ogóle podjąć pracę, czy mam szacunek dla każdego drugiego człowieka, to ten kawałek szmaty w niczym nie przeszkadza.

  Z tymi brawami dla Pani Kanclerz to bym się mocno zastanowił. Wątpię bowiem, że pani Angela Merkel tak postrzega tę sprawę jak Waść ~Gościu prawisz. Oto bowiem Pani Angela wystąpiła dziś z nową fascynującą inicjatywą. Otóż będzie udzielała uchodźcom mikro kredytów w wysokości 500 euro na prawo jazdy. Twierdzi, że Niemcom brakuje kierowców więc jak uchodźcy uzyskają niemieckie prawo jazdy, to szybciej się zintegrują ze społeczeństwem, znajdą pracę i będą mieli możliwość spłaty tego kredytu. Tak więc proponuję zostawić im te płótna skoro jest nowy wspaniały pomysł na integrację.

  Fascynująca inicjatywa Pani Kanclerz. Ciekaw jestem kto będzie żyrował te pożyczki? Mniejsza o to. Niemcy są bogate. Ja proponuję, aby tych uchodźców od razu szkolić na kierowców ciężarówek, czołgów, wozów opancerzonych, etc. , etc.

  Brawo Pani Kanclerz ciśnie się na usta.

  Kiedy ci ludzie ogołocili się z rozumu?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.