10 miesięcy więzienia za spalenie kukły Żyda

Na karę 10 miesięcy więzienia bez zawieszenia skazał w poniedziałek wrocławski sąd Piotra R. za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych przez spalenie na wrocławskim Rynku kukły symbolizującej Żyda. Odwołał się do najgorszych nazistowskich wzorców - mówił sąd.

Prokuratura domagała się dla R. 10 miesięcy ograniczenia wolności, sąd orzekł surowszą karę - 10 miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia wykonania kary.

Sędzia Marek Górny w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że wina i sprawstwo oskarżonego nie ulega wątpliwości. "Wyrok jest surowy, ponieważ był to czyn o wysokiej szkodliwości społecznej () Kara musi być adekwatna do czynu" - mówił. Podkreślił, że czyn jaki popełnił skazany miał olbrzymią siłę oddziaływania, jeśli chodzi o przestępstwo nawoływania do nienawiść na tle różnic narodowościowych.

Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 18 listopada ubiegłego roku podczas manifestacji przeciw imigrantom, którą na wrocławskim Rynku zorganizował m.in. Obóz Narodowo-Radykalny. Sąd uznał, że nie ma wątpliwości, iż to Piotr R. (zgadza się na ujawnianie swego wizerunku i danych), regularnie widywany na manifestacjach narodowców, dopuścił się zarzuconego mu czynu.

Sędzia podkreślił, że R. dokonując spalenia kukły Żyda odwołał się do najgorszych nazistowskich wzorców. "W efekcie to zasiane ziarno nienawiści może gdzieś jeszcze wykiełkować. Osoby, które być może popierają tego typu zachowania mogły poczuć się silniejsze widząc, że można na środku dużego miasta spalić bezkarnie kukłę Żyda" - mówił sędzia Górny.

Dodał, że czyn którego dopuścił się R., nie tylko był nawoływaniem do nienawiści wobec Żydów, ale również Żydów zastraszał. "Mogą oni czuć lęk przed tym do czego palenie kukły może doprowadzić, tym bardziej, że wszyscy wiemy, że w historii palenie kukły Żyda zakończyło się holokaustem" - mówił sędzia.

Sędzia przypomniał, że R. podczas demonstracji oraz w czasie rozprawy sądowej powoływał się na dobro ojczyzny. "To jest dla sądu nie do przyjęcia, bo ten czyn bardzo zaszkodził Polsce. Pogłębił po raz kolejny istniejący na Zachodzie i w innych krajach stereotyp Polaka-antysemity. Z tym stereotypem Polacy walczą, bo mają piękna kartę, jeśli chodzi o ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. W ty samy czasie jak Polska próbuje uświadamiać, że nie jest narodem antysemitów, pali się kukłę Żyda w jednym z większych polskich miast" - mówił sędzia.

R. w rozmowie z dziennikarzami nazwał wyrok "hucpą i działanie przeciwko narodowi polskiemu". "Powinienem być uniewinniony bo działem dla dobra narodu i w jego imieniu" - mówił. Obrona zapowiedziała apelację.

Po manifestacji, na której R. spalił kukłę Żyda, doniesienie do prokuratury złożył m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wrocławski magistrat przekazał policji nagranie z miejskiego monitoringu, który zarejestrował przebieg manifestacji. Wrocławski incydent odbił się szerokim echem w kraju i za granicą. Sprzeciw wobec zachować antysemickich wyraziła w specjalnym liście m.in. grupa naukowców związanych z Muzeum Historii Polski.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ONR, PAP, RASIZM, WYROK

 • MarianNowak
  21.11.2016 17:05
  Sąd wydał bardzo rozsądny i wielce pouczający dla nas wyrok, abyśmy nie uprawiali ksenofobii i szanowali ludzką godność, jakiejkolweiek miałaby ona dotyczyć narodowści.
 • MarianNowak
  21.11.2016 17:38
  Obejrzałem film nakręcony w korytarzu sądowym, gdzie w roli głównej wystąpił skazany Piotr Rybak, wykrzykując buńczucznie, jaki to on jest wielkim ptariotą i jednocześnie znieważając polską flagę państwową, nosząc na tułowiu z której zrobił sobie coś w rodzaju chusty poźniej apaszki i w końcu nosił jak zwykły szalik. Otóż, ten pseudo - patriota nie wie, że popełnił kolejne przestępstwo znieważając naszą flagę państwową. Dlatego, że Kodeks karny stanowi, iż ten, kto publicznie znieważa, niszczy, flagę podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
 • Gość
  21.11.2016 21:57
  Niestety w Polsce polską flagę wolno profanować, obrażać wiarę chrześcijańską, tylko Żydzi są pod wyjątkową ochroną. Spalenie kukły to był czyn zły i głupi, ale taka drastyczna kara jest skandalem, przy braku reakcji na znacznie gorsze rzeczy. Czyli w porównaniu z rządami PO niewielka zmiana
 • Gość
  21.11.2016 22:58
  A "gospodyni" Szydło właśnie w Izraelu. Tylko po co ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.