"Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm"

O ścisłym pokrewieństwie religii żydowskiej i chrześcijańskiej przypomina Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem. W przesłaniu na obchodzony dziś XX Dzień Judaizmu przywołano m.in. historyczną wypowiedź św. Jana Pawła II: „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm”.

Przesłanie podpisali bp Rafał Markowski i bp Mieczysław Cisło – obecny i poprzedni przewodniczący Komitetu. Zwracają oni uwagę, że wpisanie przed ponad 20 laty ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu do kalendarza kościelnego było decyzją pionierską. Inicjatywa stanowiła odpowiedź na wezwanie soborowego dokumentu "Nostra aetate", aby „ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy” (nr 4).

Biskupi przypominają, że wewnątrzkościelny Dzień Judaizmu ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. Cytują tez słowa św. Jana Pawła II, iż religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.

W przesłaniu zachęca się do budowania wzajemnego braterstwa w oparciu o to, co w obydwu religiach wspólne, do wyjścia naprzeciw, do zaufania i wyzwalania ze stereotypów.

Biskupi oceniają, że w ciągu minionych 50 lat, to znaczy wydania soborowej deklaracji "Nostra aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, w relacjach katolicko-żydowskich wydarzyło się wiele dobrego. Stało się tak głównie za sprawą papieży, począwszy od św. Jana XXIII.

"Niepowtarzalny, wprost epokowy wkład we wzajemne relacje dał św. Jan Paweł II, noszący w swym sercu od dzieciństwa przyjaźń z żydowskimi rówieśnikami, która stała się inspiracją jego moralnych przesłań, gestów, działań, solidarności wobec narodu żydowskiego" – zaznaczają autorzy przesłania.

Nawiązując do papieża Franciszka, biskupi stwierdzają: "Nie tylko słowa, ale także milczenie może wiele mówić o więzi solidarności i uczuciach, tak jak to miało miejsce podczas papieskich nawiedzin niemieckiego obozu Auschwitz".

Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem zaznacza, że wobec Żydów chrześcijanie zostali obciążeni winą niechęci, dyskryminacji, a nawet udziału w ich cierpieniu. I deklaruje: "Dlatego w duchu soborowego dokumentu powtarzamy słowa skruchy: „Kościół, pomnąc na wspólne z Żydami dziedzictwo, opłakuje – nie z pobudek politycznych, ale pod wpływem religijnej miłości ewangelicznej – akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom” (Nostra aetate, 4).

W przesłaniu przypomina się także, że Episkopat Polski "we wspólnotowym akcie pokuty prosił Boga o wybaczenie win, jakie współbracia w wierze zaciągnęli wobec braci Żydów, zwłaszcza podczas ostatniej wojny, czasu totalnej Zagłady". Stwierdza jednocześnie: "nie możemy też zapominać o bohaterskich postawach Polaków, niosących pomoc skazanym na zagładę Żydom, niekiedy aż po zapłacenie za to najwyższej ceny, to jest własnego życia".

Komitet zwraca uwagę, że "do kultury naszego społeczeństwa należy coraz częstsze upamiętnianie dotychczas zapomnianych mogił Żydów, polskich współobywateli rozstrzelanych przez Niemców". Dzięki temu skazani na śmierć i wymazanie ze zbiorowej pamięci odzyskują dziś swoją godność, a pomnikowe płyty, na których umieszczane są imiona Żydów, odsłaniane są przy udziale izraelskiej młodzieży, rabina, biskupa, księży i miejscowej społeczności.

Ogólnopolskie obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbywają się dziś w Kielcach pod hasłem "Uwiodłeś mnie Panie a ja dałem się uwieść" (Jr 20,7).

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Gość
  21.01.2017 13:32
  Problem w tym, że Judaizm nie zauważył Jezusa.
 • aaa
  21.01.2017 16:06
  chyba wydali na ukrzyżowanie nie zaś "nie zauważyli", zauważyli zaś zaratrusztianie przodkowie Persów pod postacią 3 Króli
 • aaa
  21.01.2017 23:29
  z tych co uwierzyli duża część kilka wieków później przeszła na islam dzisiejsi muzułmanie Palestyńczycy to ich potomkowie, na trwałe niewielu tamtejszych Żydów zostało w nowej wierze dzisiejsi wyznawcy judaizmu mają całkiem inna religię niż ta na której opierał się Stary Testament, obecna nie opiera się nawet na 10 przykazaniach, to takie podstawowe niejasności, które przy każdym podobny artykule trzeba prostować
 • PTaraski
  22.01.2017 22:07
  "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm" -- To jest naprawdę nonsens! Znowu komuś zależy na pomieszaniu religii mojżeszowej z judaizmem. Niestety wśród wielu dobrych rzeczy, JPII zrobi wiele złych, i to bardzo. A do nich na pewno należą jego zupełnie błędne wypowiedzi na temat judaizmu, a także cały szereg gestów wobec tej religii i islamu.

  > "Biskupi przypominają, że wewnątrzkościelny Dzień Judaizmu ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa."

  Z całym szacunkiem, ale biskupi wykazują się tutaj albo zupełną niewiedzą, albo brakiem kręgosłupa. Judaizm powstał po śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa w opozycji do chrześcijaństwa - powiedzmy to wprost z odrzucenia Chrystusa, jego misji zbawczej i jego Kościoła.

  Tak samo teologicznie zupełnie błędne jest twierdzenie Jana Pawła II, iż religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym". Religia odrzucenia i negacji chrześcijaństwa nie jest i nie może być wewnętrzna wobec chrześcijaństwa - przeciwnie, jest czysto zewnętrzna, bo jest w absolutnej negacji.

  > "wobec Żydów chrześcijanie zostali obciążeni winą niechęci, dyskryminacji, a nawet udziału w ich cierpieniu"

  No cóż, te słowa też świadczą o nieznajomości historii, albo niechęci do jej poznania. To chrześcijanie byli prześladowani przez żydów, zaczynając od pierwszych chrześcijan i od samego Jezusa. To się jednak wcale nie skończyło w pierwszych wiekach, i trwa poniekąd do dzisiaj, że przypomnę choćby historię komunizmu i innych ideologii z gender włącznie. W talmudzie, Jezus jest określany w najbardziej ohydny i bluźnierczy sposób, tak samo zresztą, jak i Matka Boska. I to miałoby być wewnętrzne wobec chrześcijaństwa?

  Papieże poprzez wieli wydawali jednogłośne orzeczenia w sprawie stosunku do żydów, które z tej sytuacji wynikały. Dopiero po SW2, papieże niestety zamknęli oczy na rzeczywistość judaizmu i w swoich wypowiedziach na jego temat odnosili się głównie do swoich pragnień i wyobrażeń, a nie faktów. Niestety JPII i nie tylko zerwali z tą tradycją, ugruntowaną na rzeczywistości, a nie na mitach i myśleniu życzeniowym.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.