Zielony Książę

Kilkuletnie poszukiwania duchowe doprowadziły go do porzucenia islamu i wyznania wiary w Chrystusa.

Ojciec Mosaby Hasana Jusufa jest jednym z założycieli i liderów Hamasu. Jego syn okazał się izraelskim szpiegiem.

Ten dokument ogląda się jak sensacyjny thriller. „Zielony Książę” pokazuje rzeczywistość, jakiej nie znajdziemy w telewizyjnych relacjach z Izraela, a właściwie terytoriów zarządzanych przez władze Autonomii Palestyńskiej.

Film ma dwóch bohaterów. Pierwszoplanowym jest tytułowy Zielony Książę, czyli Mosaba Hasan Jusuf. Wielu Palestyńczyków uważa go za zasługującego na śmierć zdrajcę. Dla Szin Bet, izraelskich służb specjalnych, zwerbowanie syna jednego z liderów Hamasu okazało się jednym z największych sukcesów.

Przez 10 lat Zielony Książę dostarczał im informacji na temat planowanych przez Hamas, uznawany za organizację terrorystyczną, samobójczych zamachów. Te informacje pomogły zapobiec licznym atakom i ocalić życie wielu ludzi.

Dlaczego przeszedł na stronę Izraela? Jako młody człowiek Mosaba przecież brał udział w aktywności politycznej ojca, dzięki czemu poznał wielu czołowych bliskowschodnich przywódców i wziął udział w intifadzie. Nienawidził Izraela, szukał zemsty za prześladowania ojca. Izraelskie służby już wówczas go obserwowały. Został aresztowany, kiedy usiłował przemycić broń na Zachodni Brzeg.

Izraelscy żołnierze pobili go, nie ominęły go też tortury w czasie przesłuchań. W tym samym czasie przekonał się, czym naprawdę jest Hamas i jak terroryzuje swoich rodaków w więzieniu. Te
doświadczenia sprawiły, że zaczął wątpić w słuszność, metod jakimi posługuje się organizacja.

Film obrazuje ewolucję, jaką przeszedł. Kilkuletnie poszukiwania duchowe doprowadziły go do radykalnego zrewidowania poglądów, porzucenia islamu i wyznania wiary w Jezusa Chrystusa. – Islam nie jest religią pokoju. Jest religią wojny, a większość muzułmanów nie rozumie prawdziwej natury islamu – powiedział w jednym z wywiadów, ale podobnych ostrzeżeń mało kto słucha.

Mosab nie jest jednak członkiem żadnej chrześcijańskiej wspólnoty. W filmie wystąpił także Gonen Ben Icchak, funkcjonariusz Szin Bet. Przez 10 lat prowadził Zielonego Księcia, nawiązując z nim niemal braterską relację.

*

Emisja filmu w TVP 2 w poniedziałek, 15 maja, o godz. 23.45.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.