Czarny dzień

Kościół woła o sprawiedliwość dla chrześcijańskich dalitów.

Kościół katolicki w Indiach wzywa do obchodzenia 10 sierpnia „czarnego dnia”, aby nie zapomnieć o losie dalitów, czyli tzw. „niedotykalnych”. Oficjalnie ta grupa już nie istnieje i pochodzący z należących do niej rodzin hinduiści otrzymują specjalne przywileje, aby pomóc im w wyjściu z sytuacji społecznego wykluczenia. Jednak wyznawcy innych religii, w ogóle nie uznających podziału kastowego, nie zostali objęci podobną ochroną prawną, choć są ciągle w podobny sposób narażeni. Wprowadzono już pewne zmiany broniące również sikhów i buddystów z klasy pariasów, jednak chrześcijanie czy też np. muzułmanie o takim pochodzeniu wciąż cierpią dyskryminację.

Konferencja Episkopatu Indii ruszyła więc z inicjatywą zorganizowania „czarnego dnia”, w którym poprzez modlitwę, demonstracje, czuwania czy spotkania wierni mogliby sprzeciwić się tej niesprawiedliwości. Równocześnie biskupi wyrazili solidarność wybranemu niedawno prezydentowi Indii. Ram Nath Kovind pochodzi właśnie z rodziny o dalickich korzeniach.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.