Hiszpania: Policyjne kontrole w 90 meczetach

Hiszpańska policja kontroluje 90 najbardziej radykalnych meczetów w kraju. Aż 80 z nich znajduje się na terenie Katalonii, gdzie w tym roku ujęto największą liczbę dżihadystów. W sumie w Hiszpanii jest 268 meczetów.

Informacje te policja przekazała w poniedziałek. Eksperci ds. bezpieczeństwa wskazują, że właśnie Katalonia jest obecnie miejscem najbardziej radykalnego hiszpańskiego islamu. W tym najbogatszym regionie Hiszpanii mieszka obecnie ponad 200 tys. muzułmanów. Spośród ponad 50 radykalnych islamistów ujętych w tym roku na terenie Hiszpanii 14 zostało zatrzymanych w tym autonomicznym regionie.

W ostatnich kilku latach Katalonia dominuje w statystykach policyjnych związanych z radykalnym islamem. Od 2012 r. zatrzymano w tym regionie 80 ze wszystkich 257 dżihadystów osadzonych w tym czasie w hiszpańskich więzieniach.

Przywódcy działających na terenie Hiszpanii organizacji muzułmańskich o radykalizację prowadzoną wśród wyznawców islamu oskarżają różnorodne organizacje salafickie dotowane przez Arabię Saudyjską i Katar.

"Widoczny jest też coraz większy wpływ Maroka, które m.in. poprzez finansowanie różnych stowarzyszeń dogląda swoich rodaków. Jednocześnie karmi ich propagandą polityczną" - odnotował madrycki dziennik "El Mundo".

W ocenie komentatorów 268 oficjalnie działających na terytorium Hiszpanii meczetów to tylko niewielka część muzułmańskich świątyń funkcjonujących w tym kraju. Wiele z nich działa bowiem w mieszkaniach, garażach lub na terenie firm należących do wyznawców islamu.

Według szacunków "El Mundo" łącznie na terenie Hiszpanii istnieje ponad 1400 miejsc, w których muzułmanie gromadzą się na modlitwę.

"Liczba mieszkających w Hiszpanii salafitów jest niewielka, lecz niestety ich oddziaływanie jest duże i szkodzi tutejszemu wizerunkowi muzułmanów" - powiedział Mohamed Alami, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Narodu Marokańskiego Itran.

17 i 18 sierpnia br. w dwóch zamachach w Katalonii - w Barcelonie i Cabrils - zginęło 16 osób. Grupie 12 terrorystów, którzy zorganizowali ataki, przewodził marokański imam Abdelbaki As-Satty.

«« | « | 1 | » | »»
 • Mariusz
  28.08.2017 19:53
  "90 najbardziej radykalnych meczetów w kraju" - nie ma się co martwić, w przyszłości będziemy dodawali tylko zera na końcu - zero to nic! 900, 9000, itd - dąży do kataklizmu - współczesna "grypa hiszpanka"
 • Gość
  28.08.2017 20:00
  "Hiszpańska policja kontroluje 90 najbardziej radykalnych meczetów w kraju"
  Mam jedno pytanie: dlaczego te (najbardziej) radykalne meczety nie zostaly jeszcze zamkniete a ich imamowie deportowani z Hiszpanii?! Hiszpanskiej policji tylko wydaje sie, ze "kontroluje" te wylegarnie radykalnego islamu...
  O naiwnosci i glupoto... Rece opadaja...
 • Snajper
  28.08.2017 20:33
  Ja się w ogóle dziwię, że te "radykalne" meczety nie zostały jeszcze zaorane.
 • Gość
  28.08.2017 21:39
  - "W sumie w Hiszpanii jest 268 meczetów".
  - "Hiszpańska policja kontroluje 90 najbardziej radykalnych".
  - "Katalonia jest obecnie miejscem najbardziej radykalnego hiszpańskiego islamu. W tym najbogatszym regionie Hiszpanii mieszka obecnie ponad 200 tys. muzułmanów".
  "Spośród ponad 50 radykalnych islamistów ujętych w tym roku na terenie Hiszpanii..."
  Zaraz... Zatrzymaliście w tym roku... pięćdziesięciu dżihadystów?
  Mając wytypowane 90 najbardziej radykalnych meczetów?
  No brawo.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.