Tak o świętym papieżu, patronie Targów Dobroczynności, mówi kard. Stanisław Dziwisz, który u boku Ojca Świętego spędził prawie 40 lat.
Emerytowany metropolita krakowski był jednym z prelegentów drugiego dnia trwania Międzynarodowej Konferencji Nagrody "Veritatis Splendor". Udział w niej wzięli także m.in. Krzysztof Zanussi, siostra Rosemary Nyirumbe, Giacinti-Boulos Marcuzzo - patriarcha z Nazaretu, Rocco Buttiglione, Hanna Suchocka i patriarcha Grzegorz III Laham.
Jak przekonywał kard. Dziwisz, znając dorobek papieża Pawła VI, trudno było sobie wyobrazić, że kolejny papież wniesie coś nowego w rozumienie problemu dialogu, a jednak podczas pontyfikatu Jana Pawła II tak się stało. Nieustannie powtarzał on nie tylko to, że jedynie w dialogu człowiek nie jest niszczony (w przeciwieństwie do walki), ale też zmienił znaczenie słowa "my" w kontekście urzędu papieża. Dla Karola Wojtyły oznaczało ono bowiem współmyślenie z czytelnikami jego dokumentów.
Były sekretarz papieża Polaka przypomniał również, że to Jan Paweł II ożywił dialog z żydami, których nazwał starszymi braćmi w wierze, i zapoczątkował międzyreligijne spotkania w Asyżu.
- Ojciec Święty był autentycznym świadkiem dialogu z ludźmi. On miał do nich zaufanie i był na nich otwarty, a za słowa brał pełną odpowiedzialność. Co więcej, słowa były spójne z jego mową ciała, a bezpośredniość budziła powszechny szacunek. Miał też łatwość nawiązywania dialogu z tłumem, czego przykładem są rozmowy z okna papieskiego, podczas których, przekomarzając się, potrafił poruszać także trudne tematy - opowiadał kard. Dziwisz, przytaczając także słowa papieża Benedykta XVI, który - mówiąc o Janie Pawle II - powiedział, że spotkał on największą liczbę osób na świecie i uścisnął największą liczbę dłoni. - Jan Paweł II nie tworzył też dystansu, który tworzą ludzie sprawujący władzę, urząd nie miał dla niego znaczenia - zapewniał były metropolita krakowski.
Podczas konferencji została też ogłoszona druga edycja Międzynarodowej Nagrody "Veritatis Splendor". Zgłoszenia osób i instytucji, które podejmują dialog przekraczający różne granice, można nadsyłać do 18 czerwca 2018 r. W skład kapituły wejdą m.in.: kard. Dziwisz, Jacek Krupa, kard. Donald Well, kard. Angelo Scola, ks. prof. Michał Heller, George Weigel, Rocco Buttiglione, kard. Peter Turkson i Hanna Suchocka. Szczegóły można znaleźć na: www.idmjp2.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.