Muzułmanie we Włoszech chcą więcej

Domagają się budowy meczetów i cmentarzy oraz uznania przez państwo mięsa z uboju halal. Wspólnoty wyznawców islamu powołują Zgromadzenie Islamskie do prowadzenia rozmów z władzą.

O inicjatywie utworzenia Zgromadzenia Islamskiego, zaprezentowanej w Imperii na północy Włoch, poinformował dziennik "La Stampa". Pomysłodawca tego nowego podmiotu, Roberto Hamza Piccardo - wydawca, pisarz i działacz stowarzyszeń muzułmańskich wyjaśnił, że nie będzie to partia.

"To będzie instytucja , której zadaniem ma być prowadzenie negocjacji z państwem po to by przyznano muzułmanom te same prawa co Włochom"- wyjaśnił. Jak ogłosił, Zgromadzenie ma formalnie rozpocząć działalność od przyszłego roku.

"Do tej pory państwo zawarło porozumienia ze wszystkimi wspólnotami religijnymi, z wyjątkiem muzułmańskiej"- powiedział Piccardo. Podkreślił, że władze kraju tłumaczyły dotąd to tym, iż wyznawcy islamu nie mają reprezentującej ich wszystkich instytucji.

"A my prosimy o poszanowanie praw, nie chcemy przywilejów; państwo może obecnie zwrócić się do nas, by rozpocząć dialog"- oświadczył.

Piccardo zauważył, że wspólnota muzułmańska we Włoszech jest coraz większa. Obecnie liczy 2,7 miliona osób, z czego 900 tysięcy to Włosi.

"Ale do 2030 roku będzie 5 milionów , a jak wskazują statystyki, w 2060 roku jedna trzecia ludności kraju będzie pochodzić z zagranicy"- dodał Roberto Hamza Piccardo.

«« | « | 1 | » | »»
 • gość
  29.10.2017 11:12
  Jako obywatele Włoch, mają prawo domagać się równego traktowania. Włosi nie musieli ich przyjmować, jeśli ich przyjęli, nie mogą ich teraz dyskryminować.
 • gosć3
  29.10.2017 14:38
  Naocznie przekonujemy się jakie fatalne skutki przyniosła uchwalona na SWII deklaracja o wolności religijnej. Dawne katolickie państwa musiały usnąć ze swoich konstytucji zapisy, że jedyną popieraną przez państwo religią jest religia katolicka. Np we Włoszech katolicyzm przestał być oficjalną religią na skutek konkordatu podpisanego w 1984 roku .. W konsekwencji Włochy (i inne państwa w takiej samej sytuacji) nie mogą odmówić muzułmanom i innym wyznawcom fałszywych religii zgody na praktykowanie swoich wierzeń, czy budowy świątyń. Polecam "Kościół przesiąknięty modernizmem" .
 • gość3
  30.10.2017 08:46
  Samodzielną lekturę? proszę bardzo! Oto fragment Nostra Aetate:
  " Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi; Jego nawet zakrytym postanowieniom całym sercem usiłują się podporządkować, tak jak podporządkował się Bogu Abraham, do którego wiara islamu chętnie nawiązuje. Jezusowi, którego nie uznają wprawdzie za Boga, oddają cześć jako prorokowi i czczą dziewiczą Jego Matkę Maryję, a nieraz pobożnie Ją nawet wzywają. Ponadto oczekują dnia sądu, w którym Bóg będzie wymierzał sprawiedliwość wszystkim ludziom wskrzeszonym z martwych. Z tego powodu cenią życie moralne i oddają Bogu cześć głównie przez modlitwę, jałmużny i post.

  Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i mahometanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność..".

  Zatem jasno wynika, że mamy z szacunkiem spoglądać na muzułmanów, bo oddają cześć jednemu Bogu. Jaki to jest Bóg? nie wiadomo. Na pewno nie nasz prawdziwy Bóg, ale co tam, ojcowie soborowi nie wnikali w szczegóły. W ten sposób Kościół na soborze watykańskim II uwiarygodnił islam, a zatem nie ma podstaw, by odmawiać muzułmanom praw takich samych, jakie mają katolicy. Wniosek: MUSIMY wymazać z pamięci wrogość i wojny z islamem, musimy zgadzać się na budowanie meczetów w naszych krajach, musimy akceptować muzułmanów, bo tak samo jak my, oni "oddają cześć jedynemu Bogu".
  A jak mamy podchodzić do obecnego terroru i zamachów muzułmańskich, prześladowania i mordowania chrześcijan? Tego w Nostra Aetate nie napisano, ale odpowiednie "instrukcje" płyną w Watykanu.
 • Batrahe
  31.10.2017 16:10
  Jeżeli są obywatelami, to mają prawo się domagać. W Polsce muzułmanie też mają meczety i cmentarze, nie jest to jakaś szokująca wiadomość ( tytuł artykułu straszy "na wyrost"). Bardziej zastanowiające jest to, że 900 tysięcy Włochów wyznaje islam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.