Domagają się budowy meczetów i cmentarzy oraz uznania przez państwo mięsa z uboju halal. Wspólnoty wyznawców islamu powołują Zgromadzenie Islamskie do prowadzenia rozmów z władzą.
O inicjatywie utworzenia Zgromadzenia Islamskiego, zaprezentowanej w Imperii na północy Włoch, poinformował dziennik "La Stampa". Pomysłodawca tego nowego podmiotu, Roberto Hamza Piccardo - wydawca, pisarz i działacz stowarzyszeń muzułmańskich wyjaśnił, że nie będzie to partia.
"To będzie instytucja , której zadaniem ma być prowadzenie negocjacji z państwem po to by przyznano muzułmanom te same prawa co Włochom"- wyjaśnił. Jak ogłosił, Zgromadzenie ma formalnie rozpocząć działalność od przyszłego roku.
"Do tej pory państwo zawarło porozumienia ze wszystkimi wspólnotami religijnymi, z wyjątkiem muzułmańskiej"- powiedział Piccardo. Podkreślił, że władze kraju tłumaczyły dotąd to tym, iż wyznawcy islamu nie mają reprezentującej ich wszystkich instytucji.
"A my prosimy o poszanowanie praw, nie chcemy przywilejów; państwo może obecnie zwrócić się do nas, by rozpocząć dialog"- oświadczył.
Piccardo zauważył, że wspólnota muzułmańska we Włoszech jest coraz większa. Obecnie liczy 2,7 miliona osób, z czego 900 tysięcy to Włosi.
"Ale do 2030 roku będzie 5 milionów , a jak wskazują statystyki, w 2060 roku jedna trzecia ludności kraju będzie pochodzić z zagranicy"- dodał Roberto Hamza Piccardo.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?